My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Wednesday, September 6, 2006

Bamyalı balık salatası /Fish salad with okra

1 demet taze soğan(yeşli ve beyaz kısımları ayrı ayrı kesilmiş)
3 defne yaprağı
1 su bardağı sirke
500 gram levrek fileto(7.5 cm boyunda parçalara kesilmiş)
2 çorba kaşığı domates püresi
750 gram domates
2 tatlı kaşığı şeker
1/4 tatlı kaşığı tuz
2 tatlı kaşığı kekik
3 çorba kaşığı maydonoz
500 gram bezelye
150 gram mısır
200 gram bamya(külahları kesilip sirkeli suda bekletildikten sonra iri parçalar halinde doğranmış)
2 çorba kaşığı çiçek yağı
125 gram mısır unu
1 çorba kaşığı kırmızı biber
Bir tencereye 6 su bardağı su koyup suyu kaynatın.Kaynayınca balık filetolarını taze soğanların yeşil bölümlerini defne yaprakları ve sirkenin yarısını ekleyip 15 dakika pişirin.
Balık parçalarını bir tabağa tek kat halinde yerleştirin.Tencereyi ateşten alıp içindeki suyu balıkların üzerine süzün.3o dakika buzdolabında soğumaya bırakın.
Bu arada dometes püresi ve kalan sirkeyi bir kasede karıştırıp ,taze soğanların beyaz bölümleri ,domatesler,şeker,tuz,maydonoz ve kekiği ekleyerek karıştırın.Bu sosuda 30 dakika soğutun.
Bezelye ve mısırları kaynatın eğer konserve kullanılıyorsa 15 -20 saniye haşlanmaları yeterlidir. Mısır ve bezelyeleride karıştırın ve bu karışımıda 30 dakika soğumaya bırakın.
Buğulama kabına bamyaları koyup 30 saniye buharda pişirdikten sonra bir kaseye çıkarın ve oda sıcaklığına inmelerini bekleyin.
Soğumuş malzemeleri buzdolabından çıkarın.Balıkların suyunu süzün.Balıkları,bezelyeli mısırlı karışımı ve domates püreli karışımı kat kat döşeyin üzerlerine balık suyunu dökün.
Bir tavada çiçekyağın ısıtın.Mısır unu ve kırmızı biberi karıştırıp bamyalara ekleyin .Sürekli karıştırarak bamyalar altın sarısı bir renk alana kadar kavurun .Bamyaları sıcak sıcak salatanın üzerine dökerek hemen servis yapın.

1 bunch of fresh onion(seperate green and white parts)
3 daphne leaves
1 glass of vinegar
500 gram bass fillet(cut in 7.5 cm pieces)
2 table spoons of tomato puree
750 grams tomatoes
2 tea spoons of sugar
1/4 tea spoons of salt
3 table spoons of parsley (finely cut)
2 tea spoons of thyme
500 grams of okra (caps cut out, cut in pieces and put in vinegareted water)
2 table spoons of sunflower oil
125 grams of corn flour
1 table spoons of red pepper
Boil 6 glasses of water.When its boiled add the fish fillets the green parts of the fresh onions,half of vinegar and daphne leaves cook 15 minutes.Lay the fish fillets .Sieve the broth on top of them discarding the green onions and daphne leaves.Chill 30 minutes.
Mix the rest of vinegar ,tomato puree,white parts of the fresh onions,tomatoes,sugar,salt,pars
ley and thyme.Chill this 30 minutes too.
Boil peas and corn if canned peas or corns are used boil them only for 15-20 seconds.Chill them 30 minutes too.
Double boil okras .Set aside.Let them come to room temperature.
Take out all the chilled mixtures.Drain fish fillets.Put the broth aside.Lay half of the fish fillets to a serving plate over them lay the half of the peas and corns and then the half of the tomato mixture .Repeat.Then pour the broth over.
Heat oil.Add corn flour ,red pepper and okras by stirring roast them till okras become golden.Pour this over fish fillets and serve immediately.

Calory:350
Protein:26 g
Chlestrol:50 mg
Total fat /Toplam yağ:9 g
Satiated fat/Doymuş yağ:1 g
Sodium:235 mg