My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Tuesday, October 24, 2006

Şeker konuşalım bugün!!!


Şekerin serüveninden başlarsak ,şekeri bulan Hintlilermiş.Pek çok şeyin mucidi Çinliler de onlardan öğrenmiş.Büyük İskenderde Perslerde Araplarda Hindistanda öğrenmişler şekeri.Haçlı seferleri sırasında tanışmış Avrupalı şekerle.Türklere oldukça geç ulaşmış şeker.14.yüzyılın başında Anadoluyu dolaşmış İbn-i Batutanın seyahatnamesinden öğreniyoruz bunu.Şeker üreten fabrikalar Avrupada 18.yüzyılda kurulmuş ama bizdeki fabrika ancak 1926 da inşa edilebilmiş.Tatlı yemeyi tatlı konuşmayı dile pelesenk etmiş toplumumuz Ramazan Bayramına Şeker Bayramı demiş.Bu bayramda şeker yenir.Çoğu eve şekerlemeler bayramdan bayrama girer.Bayramdaaaaaaan bayrama.
Şimdi Şekerli sorulardan derlenen Şeker Bayramı testusumuza buyrun:
1-Osmanlı zamanında ulufe yani üç aylık maaş ödeme günü yeniçerilere saray avlusunda yemek verilirmiş.Kapıkulu askerleri verilen yemekten memnun kalmışlarsa bunu göstermek üzere sadrazama akide şekeri sunarlarmış.Peki akide ne demek?
a-Cinsel cazibe
b-Tatlı konuşma
c-Memnuniyet
d-İnanarak bağlanış
2-Lokumun Türkiyede 500 yıldan beri üretilmekte olduğu sanılıyor.Türkçeye nereden gelmiş kestirebilirmisiniz?
a-İngilizce Turkish Delighttan.Söylene söylene lokum olmuş
b-Bağdattan,Arapçada hulkum yani boğazdan
c-Arabistandan irana Lukme olarak ,ordan bize lokma olarak gelmiş ,sonrada lokum olmuş
d-Hiçbiri
3-Öteden beri ramazan ayının en beğenilen tatlısı güllaç değilmidir?Peki temel malzemesi nedir?
a-Nar
b-Ceviz
c-Gül
d-Nişasta
4-Nam-ı diğer Sarı Selim olan Sultan II.Selim zamanında 16.y.yılda Eyüp kaymak dükkanlarıyla da meşhurmuş.Kaymakçılar bütün İstanbuldan gelenlerle dolup taşarmış.Ancak din elden gidiyor ,ahlak kalmadı diye hocaların şikayetleri üzerine padişah birer eğlence noktası haline gelen bu dükkanların yasaklanmasını ferman etmiş.Şikayet konusu neymiş?
a-Aşıklar ,seven ve sevilenler boş zamanlarını geçirmek için bu dükkanlara geliyor ,kaymaklarını yerken kaşla göz arasında ağız tadıyla nice nice tanışma ,anlaşma sözleşmelerinde bulunuyormuş(Daha sonra muhallebicinin gördüğü işlev gibi)
b-Kaymak Tabağı adlı ilk türk pornosu ilk o yıllarda el yazmasıyla çoğaltılmış ,kaymakçı dükkanları bu kitabı hazırlatıyormuş.
c-İstanbulun diğer eğlence mekanları sinek avlamaya başlamış,padişaha yalvarmışlar kaymakçıları kapatsın diye
d-Hiçbiri
5-İstanbulun tarihi Hacı Bekir şekercisinin resmini bir ressam 18.y.yılda yapmış.Şimdi bu resim Louvre müzesindeymiş .Ressamı kim hatırlayabildiniz mi?
a-Şeker Ahmet Paşa
b-Ali Rıza
c-Ayvazovski
d-Preziosi
6-Bayramda yenen hurmalar çıkarken tırmalar.Ramazan ayının ve bayramın gözde meyvesi hurma eskiden İskenderiyeden vapurlarla getirilir ve bol miktarda satılırmış.1550 lerde İstanbul ve Anadoluya Seyahat Günlüğü adlı kitabında Hans Denschawamm adlı gezgene göre Türkler o zamanlar hurmaya datli derlermiş.Hans a göre datli sözcüğü nereden geliyormuş?
a-Almancada dattel yani hurma sözcüğünden
b-Türkçedeki tatlıdan
c-Yunancadaki daktylos yani parmak sözcüğünden
d-Hiçbiri
7-Bayram sabahında bizde nasıl şeker yemek adetse Singapurda hindistan cevizi yaprağından paketler içinde pişirilmiş ketupat yenirmiş.Acep nasıl bir yiyecekmiş?
a-Bir çeşit kötü patates
b-Bir çeşit ketçap
c-Bir çeşit hurma tatlısı
d-Bir çeşit pilav
8-Şeker hastalarının bayramını mutat biçimde burkularak kutlarım....Şeker bayramında şeker hastaları nelere dikkat etmelidir dersiniz?
a-Bayramın tadını kaçırmamak için bayramdaaaaaaaan bayrama tutulan şeker ,lokum ve çukulatayı tatlı yiyelim tatlı konuşalım diyerek yemelidirler.
b-Sunulan şekeri yemeyip asabileşerek bayramlık ağızlarını açmalıdırlar.
c-Diğerlerinden daha zayıf olabilecekleri için,yemek yerine iyi giyinmenin zevkini yaşıyor olmanın üstünlüğünü duyabilirler.
d-Yanlarında diyet şekeri bulundurarak diğerleri şeker yerken mahsunlaşmayabilirler.

YANITLAR
1-d,2-b,3-d,4-a,5-d,6-c,7-d,8-d
Testus Sakkaroz ....Milliyet....

Bayramlar olsun kutlu ,insanlar olsun mutlu !!!!

Önemli not:El öpülür,harçlık kabul edilir:))))))))