My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Friday, June 20, 2008

Akçakocadan yöresel tatlılar

Fındık helvası yemede yanında yat mis gibi kavrulmuş fındık kokuyordu hala burnumda tütüyor...

Melen güççeği ,katmere benzeyen bir tatlı ama tadı nefis hele üstündeki dondurması ile.....mmmm
Adını Akçakocanın Melen deresinden alan yiyecek. Genellikle bölgenin tanıtıldığı gazete yazılarında tatlı olarak adlandırılsa da üzerine şurup dökülmediği durumlarda tuzlu olarak da yenilebilir. Fakat bazı bünyelere bu halde çok kuru gelebilirken, kendisinin kuruluğu bir börekten çok da farklı değildir. İçine az miktar tartı konarak açılan hamurun içine alışık olduğumuz böreklerde olduğu gibi herhangi bir iç malzeme konmaz. Hazırlanan hamur olduğu gibi pişirilir. Daha sonra da üstüne şerbet dökülerek tatlandırılır. Evlerden yenildiği zaman Akçakocanın meşhur dağ çileği reçeli ile servis edilir.
Tahinli Un Kurabiyesi şimdiye kadar böyle nefis bir un kurabiyesi yememiştim tahinle harika olmuş ben içinde tahin olan şeylere bayılırım meselen :) tahinli ıspanaklı börek
Veeee dutttt....Yemekler ve börekle devam edeceğim