My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Wednesday, June 11, 2008

NONİ MEYVESİ /HİNT DUTU


Botanikteki adı "Morinda Citrifolia" olan Noni, Malezya'da Mengkudu, Güney Asya'da Nhau, Samoa ve Tonga'da Nonu, Raratonga ve Tahiti'de Nono, Markiz adaları ve Hawaii de ise Noni olarak biliniyor. Noni yalnızca Güney Pasifik'te bulunan volkanik adalarda, bodur ağaçların olduğu çalılık alanlarda yetişiyor ve ekildikten 10 hafta sonra meyve vermeye başlıyor. 18 ay içinde olgunlaşan Noni, ayda 4 ila 8 kg arasında meyve veriyor. Yaklaşık bir patates büyüklüğünde ve oldukça sert kabuklu olan Noni meyvesi olgunlaştıkça acılaşıyor, ağır bir peynir kokusuna sahip oluyor. Tropik meyvelerin en şifalısı olarak bilinen Noni, yılın her mevsimi nemli ve sıcak iklimde, volkanik topraklarda yetişmesi sayesinde benzersiz bir enzim zenginliği sunuyor. Sadece Pasifik adalarında yetişen bu eşsiz meyve, yerli halk tarafından vücut fonksiyonlarını düzene sokmak için çoğunlukla içecek olarak tüketiliyor. Polinezya, Çin, Hindistan gibi ülkelerde 2 bin yıldan fazla zamandır kullanılan bu bitki, halk arasında "eskilerin aspirini" olarak biliniyor.
Noni bilkisi, şu anda Fransız Polinezyası olarak bilinen bölgedeki halk için eski kıtlık zamanlarında önemli bir besin kaynağıydı. Avustralya yerlileri de bu bitkiye çok düşkünlerdi. Burma halkı ise, Noni'yi doğal halde tuzla birlikte yiyorlardı. Bu bölgelerde Noni bitkisinin çekirdekleri, yaprakları, kabuğu ve kökleri, yani her parçası şifa bulmak amacıyla kullanılıyordu ve hala da kullanılıyor.
'Tanrıların Meyvesi'' veya ''Yaşam Meyvesi'' gibi tanımlamalarla anılan Noni, Batı dünyasının tarafından Birinci Dünya Savaşı sırasında keşfedilmiş, son yıllarda 50'den fazla bilim adamının araştırmalarına konu olmuş ve bu araştırmalar sonucunda da şaşırtıcı bulgular elde edilmiştir. Dünyamızın son cennetlerinden biri olan Pasifik adalarından başlayıp modern bilimin dünyasında uzanan bu yolculuk, Hipokrat'ın ''Gıdanız ilaç, ilacınız gıda olsun'' önerisinin ne kadar da yerinde olduğunu bir kez daha gösteriyor.
İnsana yasamak icin yaklasik 10000 enzym lazimdir. Ama bilim simdiye kadar sadece 1700 tane enzym bulmus haldedir. Noninin icinde inanilmaz mikdarda enzym disinda, bir de bir cok co-enzym bulunmakdadir, mesela 11 coenzymden 10u nonide vardir. Üstelik yaklasik olarak Alpha- ve Beta-Aminoasitlerinin hepsi bulunmakdadir, ayrıca enzymlerin aksiyon enerjisinin maximumu vardir.
Simdiye kadar bilinmeyen, ama saglik icin cok önemli bir madde olan Xeronin, nonini icinde bulunan Proxeronin ve Proxeronas sayesinde olusturulmakdadir, cünkü Xeronin hazir halde dogada bulunamamakdadir. Bu Xeronini olusturma sürecinde bile, vüdutda bir zehirli madda atilmasi olur. Vücut, Olusan Xeronin aninda kullanilir. Cok önemli sübstrarlarin olusumunu saglar ve hücre yenilenmesini asiri mikdarda hizlandirir. Sadece yeterince Xeronin bulunursa vücutda, hücreler kendilerini her 100 günde bir yeniliyebilirler. Hücreler icin bu madde çok önemli, cünkü sadece onun sayesinde gereken molekülleri alip, zehirlilerini atabilirler ve intermediar hücre yenilenmesini saglayabilirler.Noni meyvenin suyu enzimler, bağ besinler, vitaminler bakımından zengindir ve meyveye şöhret kazandıran bağışıklık sistemini destekleyici ve canlandırıcı, vücudu canlandırıcı özelliği sağlayan minerallere işaret etmektedir.
Ayrıca
Hücre yenileyici
Gençleştirici,Cildi düzeltici ve yenileyici
Zayıflatıcı
Yaşlanmaya karşı ve hücre yenilenmesine
Tümör olusumlarına
Astıma karsı
Kan damarları ve kalp rahatsızlıklarına karşı kalbi destekleyici
Alerjiye ve romatizmaya ,
Cinsel yaşam bozukluklarına
Bakterilere ve viruslere karsı,
Mantar olusumuna karsı,
Baş ağrısı, migren ve kas ağrılarına
Kandaki kollestrol ve şeker düşürücü
Böbrek ağrıları ve rahatsızlıkları
Stress ve Uyku bozukluklarına karşı
Karsı faydaları tespit edilmistir.
İcerik:
Noni meyvesi: C,B1, B2, B6, B12 ve E vitaminler, Niacin (PP-Vitamini), Biotin (H-Vitamini), Folikasit (Bc- Vitamini), Pantotenasit (B3-Vitamini), n (pro A-Vitamini) alfa- Karotin, kalsiyum, solyum, potasyum, magnezyum, fasfor, iron, sodyumklorid, molibden, birçok aminoasit ve proxeronin ve proxeronaz enzimlerini içerir
Genel Adı:
Noni, Indian Mulberry
Bilimsel Adı:
Morinda citrifolia
Bugünlerde bilimsel ismi Morinda citrifolia olan, ve halk agzinda Noni denilen meyva sadece fransiz-polinez yagmurormanlarinin kenarlarinda bulunur. Bu meyva ama herzaman orada degildi. 2000 yil önce Güneyadalarindan göcen yerlilerden getirilmistir. Bu yerliler Noni’ni mucize etkilerini ilk kez yazilmistir, ama bilim noni’nin etkilerinin daha önceden tanindigindan emindir.
Noni veya Hint Dutu (Morinda citrifolia) son birkaç on yıl içerisinde sağlık konusunda yapılmış en ilginç keşiflerden birisidir. Bu tropik bitki Polinezyanlar ve Melanezyanlar tarafından 2 000 yıldan daha uzun bir süredir kullanılmaktadır. Dünya çapında araştırmacıların dikkatlerini 20. yüzyılda çekmeye başlamış ve araştırmalar noni meyve meyvesinin önemli özelliklerini ortaya çıkarmıştır.
NONİ BİTKİSİ HİNT DUTU ADI ALTINDA ECZANELERDE SATILMAKTA
NONİ MEYVESİNİN DİĞER FOTOLARI İÇİN http://www.tradewindsfruit.com/noni_pictures.htm