My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Sunday, October 22, 2006

Yakarış !!!


Çevre konusundada işimiz Allaha kaldı! O zaman bizde ona sığınalım...
Ya Rabbi!
Şu Mübarek Ramazan günlerinde sana,himmetine sığındık ya Rabbi!
Ya Rabbi!
Güzel yurdumuzu,yurdumuzun kurdunu kuşunu,dağını taşını,ormanını merasını ,denizini gölünü deresini ırmağını para hırsı bürümüş gözlerden ırak eyle ya Rabbi!
Ya Rabbi!
Ormanlarımızı sadece odun olarak gören ormancıdan;koylarımızı turşu malzemesi olarak algılayan zihniyetten verimli tarlalarımızı organize sanayi bölgesine dönüştüren kafalardan denizlerimizi lağım çukuru bilen belediyelerden derelerimiz ,ırmaklarımızı baraj ve gölet olarak düşleyen kurumlardan sen koru ya Rabbi!
Ya Rabbi!
Dağlarımızı sadece maden ve kömürü olarak gören iki dirhem altın için sularımızı zehirleyen siyanürlü ,siyanürsüz madencilerden , arama ruhsatı ile ülkemizi talan eden mermercilerle taşçılardan ve onlara bu yetkiyi veren yasaları çıkaranlardan bu yurdu sen kurtar ya Rabbi!
Ya Rabbi!
Kendilerine yazlık kamp yeri ayarlamak için Gökovaya termik santral dikenlerle ,santral bacalarına filtre bile takmaya direnenleride unutma ya Rabbi!
Ya Rabbi!
Kedilerimizi ve köpeklerimizi onları zehirlemeyi iş edinen belediyelerden ;hayvan sevmeyen insanlardan yaban hayatımızı her türlü usulsüz avcılığı marifet sayan eli tüfekli katillerden balıklarımızı gırgırlardan ,trollerden ama illede tarımcılardan mutlaka koru ya Rabbi!
Ya Rabbi!
Sulak alanlarımızı toprağa doymayan ağalardan;yazlık site kurucularından,havaalanlarından ve karayolculardan ama illede DSİ ve Köy hizmetlerinden sen kurtar ya Rabbi!
Ya Rabbi!
En kuytu koylarımızı balık çiftliklerinden ;bütün koylarda mutlaka bir otel olması gerektiğini düşünenlerden ,mantar gibi biten kaçak iskelelerden ama öncelikle beach club ve müdavimi görgüsüzlerden kurtar ya Rabbi!
Ya Rabbi!
Zeytinliklerimizi sitelerden ormanlarımızı kaçak villalardan sulak alanlarımızı otomobil fabrikalarından ama illede fabrika yapmak için Çankayanın bahçesini bile veririm diyenlerden sen kurtar ya Rabbi!
Ya Rabbi!
En güzel nehirlerimizi,onlara altın gerdanlık takanlardan,baraj yapıp tarihi alanlarımızı suya batıranlardan balıklarımızı yok edip balıkçılığımızı geliştirenlerden meralarımızı kurutup hayvancılığı öldürenlerden ama ille de topraklarımızı suluyoruz masalı ile ülkemizi susuzluğa mahkum eden su müdürlerinden ,barajlar krallarından kurtar ya Rabbi!
Ya Rabbi!
Ormanlarımıza kasteden yasaları 20 dakikada onaylayanları erozyonla mücadele ordularının başkomutanı ilan eden vakıflardan ;çevrenin ,festival düzenleyerek korunacağını zannedenlerden ;çevre değerlerimiz bir bir yok olurken yabancılardan aldıkları paralarla milletvekili maaşından genel müdür çalıştıran çevre ve doğa derneklerinden bu yurdu sen kurtar ya Rabbi!
Ya Rabbi!
Yaşamak için toprağa muhtaç köylümüze toprağına ,ormanına,merasına sahip çıkması gerektiğini ;gübreyi,ilacı bol bulamaç kullanıp hepimizi zehirlediğini ,anız yakarak kendi geleceğini kararttığını ,patates tarlasına otomobil fabrikası kurmak isteyen sanayicimize aklını başına almasını;tüm yöneticilerimize ,görevlerinin bu ülkeye sahip çıkmak olduğunu sen anlat ya Rabbi!
Ya Rabbi!
Çevre yasasının yaptırımlarını uygulamayan valilerle,kaymakamlara ,yurdu ve çevreyi koruyan yasaları uygulamayan yargıya sen akıl ,fikir ihsan eyle ya Rabbi!
Ya Rabbi!
Bu mübarek günlerde bu yakarışımızı duy ya Rabbi!
Yakarışımıza kulak vermeyenleri,bu ülkeyi yok edenleri helak eyle ya Rabbi!
Amin!
Bayram Kutlu Olsun!!
Doğanın Dili Milliyet 21/10/2006