My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Tuesday, September 26, 2006

AŞAMALAR / INSTRUCTIONS

Evde rahatlıkla keçe yapabiliriz.
We can make felt easily at home.

1) You will need a flat surface to work on, one where it doesn't matter if it gets wet. Bath tub can be used.
1) Bunun için düz bir yüzeye ihtiyacımız var.Banyo küveti kullanılabilir.

2) To make a 20 inch square piece of felt, you will need approx. 5 - 6 ounce of pure wool roving. For this project used dyed merino wool top.
2) 40 santimlik bir kare keçe parçası yapmak için yaklaşık 200 gram saf yüne ihtiyacımız var..Bunun için boyanmış yün parçaları kullanılabilir.
Not:Bir ounce 31.2 gram.

3) Place some towels onto the flat surface or floor.Place a straw beach mat over the towels.Pull the clean wool roving into small sections, about 4 - 6 inches in length, depending on the wool staple.Place these wool pieces onto the beach mat, spreading the wool evenly across the mat.Lay the wool pieces all in the same direction - vertically, and overlap each piece slightly, until the beach mat is covered, creating a 24 inch square.Sprinkle on a thin layer of laundry soap (powder or liquid).
3) Havluyu düz bir zemine yerleştiriyoruz.Sazdan yapılmış(sazdan yapılmış deniz sergileri vardır onlardan)bu örtüyü havlunun üstüne seriyoruz.Yünümüzü 10-12 santimlik küçük parçalara ayırıp bunları örtümüzün üstüne düzgün hepsi aynı yöne gelecek ilk aşamada dikey olarak ve hafifçe birbirlerinin üstüne binecek şekilde yerleştiriyoruz.Tamamen örtümüz kaplanana kadar ve yaklaşık 50 santimlik bir parça elde edinceye kadar bu işleme devam ediyoruz.Sonra üzerine ince bir kat halinde sabun (sıvı yada normal)serpiyoruz.

4) Lay another layer of wool roving over the first layer, but in the opposite direction. (horizontally).Sprinkle the layer lightly with a bit more laundry soap.
4) Tekrardan bir kat daha yün seriyoruz.Bu sefer aksi istikamete yatay olarak.Tekrar sabun serpiyoruz.

5) Repeat the above steps, until the wool batt measures about 1.5 - 2 inches in height.You should have about 4 - 6 layers of wool, each alternating in direction.The top layer can be decorative. Use different coloured wool roving and even bits of yarn for your design.Add a bit more laundry soap.
5) Bu aşamaları yün katmanımız yaklaşık 5 santim olana kadar devam ediyoruz.Her iki yöne döşeli 4-6 kat yün katmanımız olmalı.En üst katı istediğimiz renkleri kullanarak desenli yapmamız mümkün.

6) Fold the remaining length of beach mat over the fleece batt and roll up the beach mat.Fill the bath tub with 1 - 2 inches of hot water.Immerse the rolled up beach mat in the hot water, and turn it, to wet the wool thoroughly.Roll the beach mat back and forth, working your hands evenly across the mat.Keep the mat rolling in the hot water, turning it over, for about 3 - 4 minutes.It is heat and friction that causes wool to felt, not pressure, so you don't need to press really hard.
6) Şimdi örtümüzü katlayıp rulo yapıyoruz.Küveti yaklaşık 5 santim kadar sıcak su ile dolduruyoruz.Rulomuzu sıcak suya batırıyoruz.Ve yünü tamamen ıslatıyoruz.Rulomuzu suyun içinde desenler ve döşenen yünlerin yeri değişmeyecek şekilde tutup döndüre döndüre 3-4 dakika kadar yuvarlamaya başlıyoruz.Bu işlem ve sıcak su yünün keçeye dönüşmesini sağlıyor.Yuvarlarken çok fazla baskı uygulamaya gerek yok.

7) Remove the mat from the bathtub, and unroll it gently onto the towel.The felt is quite fragile at this point, so gently lift it from the beach mat, and turn it 1/4 turn.Reroll the beach mat and place it back into the hot bathtub water. If the water has cooled, drain the tub, and refill with hot water. Roll and turn the beach mat for another 3 -4 minutes.
7) Rulomuzu çıkarıyoruz.Ruloyu açıyoruz.Keçe bu aşamada biraz narin o bakımdan saz örtüden yavaşça çıkarıyoruz.Dörtte bir döndürürüyoruz.Tekrardan saz örtümüze sarıyoruz ve tekrardan sıcak suya koyuyoruz.Eğer suyumuz soğumuşsa tekrardan sıcak su ile doldurup rulomuza yukarıdaki çevirme ve döndürme işlemini 3-4 dakika kadar daha yapıyoruz.

8) Turn the felt another 3 or 4 times, and reroll in the hot water for about 3 - 5 minutes between each turn.
8) Keçeyi sıcak su içinde her döndürme için 3-5 dakika arası olacak şekilde tekrar 3-4 defa döndürüyoruz.

9) Test the felt by rubbing it with your finger. The fibres shouldn't move and the felt should be quite thick. If it is still soft, turn it again and keep rolling it in the hot water.
9) Keçeyi elimizle kontrol ediyoruz.Fiberler hareket etmemeli ve keçemiz biraz sert olmalı .Hala yumuşak ise döndürüp sıcak suda yuvarlamamız gerekiyor.

10) Remove the felt from the beach mat and rinse in cool water.
10) Keçeyi örtümüzden çıkarıp soğuk su ile çalkalıyoruz.

11) Roll the felt in a bath towel, place it on the floor and stomp on it (barefoot) to remove the excess water.Lay flat to dry.
11)Keçeyi bir havluya serip ayakla suyunu sıkıyoruz.Kurumaya bırakıyoruz.

16 comments:

 1. Candancığım,epey zahmetli ama,her güzel şey için emek gerekiyor değil mi? Ne kadar güzel eserler yapılıyor keçeden.Teşekkürler yapımını anlattığın için.

  ReplyDelete
 2. candancım süper bir çalışma yapmışsın tebrik ederim.bunu arayan çok kişi vardı ben şimdi hemen üye olduğum forumlara gidip duyurulara başlayayım sana gelip öğrensin merak edenler

  ReplyDelete
 3. Aşkım aşkım, bu iş çok moda olacak, Eminönünde çok hoş yapılmış keçeler görmüştüm. Değişik bir çalışma olduğu kesin.Yapacak amma çok iş var, zaman yetmiyor...Emeğine sağlık, paylaşımın için teşekkürler

  ReplyDelete
 4. Teşekkürler Arkadaşım ne güzel anlatmışsın bunların hepsini kaydedeceğim.İlerde zaman bulunca denemek isterim.Evde yapılabiliyor olması çok iyi.Paylaştığın için yüreğine sağlık sevgiler.

  ReplyDelete
 5. Akidem ne kadar önemli bir bilgi bu, çok iyi olmuş bu konuyu detaylandırdığın için. Keçeye tüm dünyada büyük bir ilgi var bu yıllarda. Tabi büyük parçalar yapmak çok zor ve zahmetli. Özellikle küçük objeler için takı falan bu yöntemle elde edilebilir. Paylaştığın için çok teşekkürler,çok öpüyorum canım.

  ReplyDelete
 6. candaaaaan harikasın ,en popüler konu şimdilierde. buralarda bir keçe furyası var. yapımını çok zor olduğunu biliyorum. paylaştığın için teşekkürlerrr kocamaaaaan........

  ReplyDelete
 7. Hollandali bir bayan da evinde yapiyormus, bana anlatmisti nasil yaptigini unutmustum! Turkiyeye tatile diye gidiyorlar, bizim sanatlari kapip kapip geliyorlar!

  ReplyDelete
 8. Candancım çok teşekkürler bu konuya yer verdiğin için. Derya hn.'ın geçen seneki programındada yaparlarken izlemiştim aslında zaman olsa yapılabilir birşey ayrıca burada saf yün bulunmaz herhalde. İzmir'de bir çok şeyi bulunmuyor.

  ReplyDelete
 9. canım nasılsın? keçe yapımını duyunca hemen koştum geldi. aslında çokta zor değilmiş yapımı, bende denemek isterim. araştırdığın ve bizimle paylaştığın için sağol. öpüyorum çok.

  ReplyDelete
 10. Candan'cığım benim dedemlerin evinde de kocaman keçeler vardı.Onlar da kendileri yaparlarmış.Sımsıkı olurdu,sıcaklığını korurdu odanın.Tabii onlarınki kocaman oda büyüklüğündeydi.Bana dedemlerin beyaz keçelerini hatırlattın,duygulandım.Öpüyorum arkadaşım.

  ReplyDelete
 11. munev10:41

  Tatlı Sirinem eline yüregine saglık.böyle güzel konuları ne güzel paylasıyorsun bizlerle sagolasın.tüm güzellikler senin olsun hersey gönlünce olsun tatlı sirinem benim...sevgiler selamlar...

  ReplyDelete
 12. ÇOK İLGİNÇMİŞ BU CANIMCIĞIM,
  İİLK DEFA DUYDUM :)

  SAĞOL ŞEKERİMMM

  ReplyDelete
 13. Sevgili Candan'cığım,
  Canım en gzel anlatmışsın yapımını tüm ayrıntıları ile ellrine yürecigine sağlık.Çok zevkli bir iş yapacak olanlar için,keşke benimde yapma olanağım olsaydı.))Tekrar tebrik ederim canım seni,her derde her eve gerek gibisin Candan'cım.Aç aç oku gibi,hangi konu ile ilgili ne gerekiyorsa TIKLA BUL.Tek kelime ile harikasın canım sen iyi ki varsın iyi ki bizleri bu konuda (bilmediğimiz) ve konularda engin bilgilerinle bıkmadan bilgilendirdiğin için.Ellerine,gönlüne sağlık canım.O güzel yüzün devamlı gülsün.
  Sevgilerimi gönderiyorum,çokkk öpücükkk.

  ReplyDelete
 14. Canım Candanım
  Ne güzellikler eklemişsin yine biliyorsun en son moda keçe ama bir şey rica edicem zahmet olmazsa ben bugünlerde biraz tenbelimde sen bu kadar zahmetten sonra bunu yaparsın iki ölçü! yapsan diyorum vede ifadeni görür gibi oldum tamam ben yaparım kendime
  öpüldün canım

  ReplyDelete
 15. Candancım biraz zahmetli ama hoş bir olay.
  Sevgiler,

  ReplyDelete
 16. @Münevverciğim,
  evet biraz zahmetli görünüyor ama yapılamyacak gibide değil gibi
  @Didemcim ,
  bana bunu soruyordun ne zamandır bende fırsat buldum iyi oldu
  @Aşkım aşkım evet keçe bu sene çok moda olacak bencede değişik bir dokusu var :)
  @Aliyecim,
  sizde keçe yapımını sormuştunuz yararlı olacağını yazmışsınız sevindim .
  @Nazlışım kurabiyem bu yapımı küçük objelerde de deneyebiliriz dediğin gibi çok hoş şeyler çıkar ortaya ,valla ben denemek isterim
  @Mamila bu tarz keçe yapımı zor değil gibi bence biraz yuvarlama işi zorlayabilir ama zevkli bence
  @Tuhfem malesef bizim koruyamadığımız ve sonucunda yok olmaya mahkum sanatlar dışarıya gidiyor bizde kayboluncada kendilerinin olarak lanse ediliyor ne yazıkki çokk üzücü
  @Seldacım,
  evet Derya hanım bunu değişik bir versiyonunu yapmıştı geçen sene iğne ile keçeleştirme işlemi yapılıyordu.Bu daha pratik yüne gelince acaba saf yünden olurmu diye düşündüm minik bi robjede denemeye değer
  @Bucancım,
  şimdi surada makrame var hazırlan memleketlim:) Sevdiğine sevindim
  @Beyhancım,
  Sana nostalji yarattım ne mutlu çok sevindim
  @Münevver ablacığımm
  iyi dilekleriniz için çokk teşekkürler edrim
  @ Peace
  işte biz kendi ata sanatlarımızdan böyle habersiziz dış ülkelerde keçe akademileri açılmış ne üzücü değilmi?İyiki yayınladım sende yok olmadan görmüş oldun
  @Gülcüğüm
  çok zarifsin söylediklerin karşısında çok mutluı oldum faydalı bir iş yaptığıma daha da inandım hele de bu yok olan bir sanatımız olunca fırsat yaratıp beraber yapalım ne dersin :) vallahi iyi bir iş çıkar herhalde yoksa çıkmazmı denemeden bilemeyiz ama:)
  @Gönülcüm,
  ne demek siz istersiniz de ben yapmammı en azından denerim yok yok surat asılmadı ifade çok şirin valla çok memnun oldum gönülcüm yaramazından böyle bir iş istediği için yapar gelirtmişim ozaman sizin ifadeyi alırız bakalım yaramazdan her şey beklenir dimi ya:))
  @Berrincim zahmetli ama yapılmayacak gibi değil
  SİZLERE BU PAYLAŞIMI BEĞENDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM SELAM VE SEVGİLERİMLE

  ReplyDelete