My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Thursday, July 13, 2006

500 GRAM SABUN YAPMAK İÇİN MALZEME:
50 gram sudkostik(Sodyum Hidroksit) (Mum yapım malzemesi satılan yerlerde bulunabilir)
136 gram su(kireçsiz)
126 gram sızma zeytinyağı
126 gram palm yağı
108 gram hindistan cevizi yağı
Çelik bir kap kullanılarak 136 gram suya 50 gram sudkostik katılacak.Her zaman sudkostik soğuk suya katılır.Eritilecek.40 dereceye inmesi beklenecek.Reaksiyondan oluşan dumana dikkat etmek gerekiyor İşlem açık ortamda yapılırsa daha sağlıklı olur.Solunmaması gerekiyor.
Öte yandan Ben mari usuluyle tüm yağlar ısıtılacak.Onlarda 40 dereceye indikten sonra ,sudkostikli karışıma eklenecek.Yağlı kağıt serilmiş bir kalıba dökülecek üzerlerinde baloncuklar oluşmaması için alkol spreyi yada limon kolonyası sıkılacak.50 derece ısıtılmış fırında bir süre fırınlanacak.Katılaşınca ertesi gün istenilen şekilde kesilebilir.Eğer fırınlanmaz ise oda sıcaklığında kuruduktan sonra 4-5 gün sonra kesilebilir.

NOT:Derya Gibiye konuk olan mum yapımcsı bayanın verdiği tariftir.

INGREDIENTS TO MAKE 500 GRAMS OF SOAP
50 grams of lye (sodium hydroxide) (can be found in stores that sell candle making equipments)
136 grams of water
126 grams of olive oil(pure)
126 grams of palm oil
108 grams of coconut oil
Using a iron container add 50 grams of lye (sodium hydroxide )to 136 grams of water .Always add lye to cold water.Let it dissolve.Wait till the temperature drops to 40 degrees celsius.Be careful the not to inhale the smoke comes out after reaction.Do the procedure in an open place if possible.
Double boil all the oils till the heat reaches 40 degrees celsius.(If slow -cooker is used set it to low).Add them to the lye (sodium hydroxide) mixture.Ready a non stick or oven-proof paper laid mould .Pour the mixture in.Spray alcohol on top of the soap mixture to prevent the bubbles.Heat oven 50 degrees celsius and let the mixture there till its' gets kind of dry.Cut in shapes the next day.If not ovened let the soap mixture to dry in room temperature 4 or 5 days then cut .

17 comments:

 1. candan negüzel tarifi tam olarak yayınlamışsın.teşekkürler ben yapamam ama süper şeyler yapılmış ya sabun olduklarına inanmak zor geliyor insana

  ReplyDelete
 2. Anonymous12:00

  candancım
  çok güzel bunlar ben o programı kaçırmışım iyi oldu ama bende yapamam sanırım seni öpüyorum en kocamanından Mamilanınkide dahil
  Gönül Topcu

  ReplyDelete
 3. CANIM CANDANCIĞIM BENDE BUNLARI BİR YERLERE NOT EDECEĞİM VE YAPACAĞIM, ÇOK GÜZEL BUNLAR :))
  BENDE DE SABUN MERAKI VARDIR ZATEN.

  ReplyDelete
 4. Ya bu tariften ustteki gullu sekilli ler filan nasil yapilacak? Ben onlardan isterim. Bana ne. :)

  ReplyDelete
 5. Güllü sabunlara bayıldım.Çok güzeller.Bir iki hafta önce sabun tarifi aramıştım ama bulamıştım:)Derya gibideki programında sonuna yetişmiştim:)Çok sağol paylaşımın için.Birde doğal sabun tarifleri var.Yani sadece zeytin yağı ve mesela defne mayası ile yapılanlar.Sodyum hidroksit filan kullanılmadan.Onların nasıl yapıldığını biliyor musun?

  ReplyDelete
 6. Canım ben geldim ve gidiyorum...Hadi sana iyi tatiller ..Öpüldün...

  ReplyDelete
 7. Ne guzelmis sabunlar, ama insan kullanmaya kiyamaz! Cevap verdim bu arada :) Sevgiler.

  ReplyDelete
 8. gunaydın ne kadar guzel bu sabunlar ınsan asla kıyamaz herhalde kullanmaya benımde bır fuardan aldıgım meyva sabunlarım var el işi yapılmışlar mıs gıbı kokuyorlar banyoda. yapabılenlere kolay gelsın paylaşımın için teşekkurler Derya gıbı 17.30 alınınca 6 da evde oldugumdan artık ızlıyorum ınşallah yenı yayın donemınde de saatı değişmez de bız çalışanlarda ızleyıp faydalanalım

  sevgıler ıyı hafta sonları

  ReplyDelete
 9. canduşumm
  güzel bir gün diliyorum .sabun da yaptırdın ya bize ne güzel bakalım şimdi sıra neyde ..
  sevgiler..muffin tarifini kaçırdım mı ki?..

  ReplyDelete
 10. günaydın fıstıkkkk

  ReplyDelete
 11. Bence de çok şirin bu sabunlar, tarifi olması da çok güzel, sağolasın Şekerşirine. Bu arada blogumda zatınıza ithaf edilmiş bir yemek var, bekleriz efendim.

  ReplyDelete
 12. Candan'cım,
  Harikasın ne güzel sabunlar böyle bunlar.güllere bayıldım.
  insan bunları kullanmaya kıyamaz biblo gibiler.
  Hadi bana gel seni minik bahcemde gezdireyim.Ahududu ve salatalık toplıyayım.
  Öptüm.

  ReplyDelete
 13. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 14. bu sabunlardan olsun öylece orada dursun hepsi çok güzel

  ReplyDelete
 15. Anonymous12:10

  bu sabah çok mahsunum cboxta candancığımın günaydınını göremedim nerdesin sen ceryanlar kesik herhalde yine peki sana kocaman günaydın öpüyorum seni
  Gönül Topcu

  ReplyDelete
 16. candan abla merhaba sizde de sık oluyormuş elektrik kesintisi bizde aynı durumdayız ama bugün kesilmedi.
  fimoları heyecanla bekliyorum.

  ReplyDelete
 17. @Didemcim fıstıkım bu sabun yapımı çok ilgimi çekti hemen kafaya not ettim.Gerçi biraz geciktim yayınlamakta ama sebep belli ....:)))bu yayınladıklarımın kalıpları değişik herhalde burada iş kalıplarda bitmiş. Yoksa sabunlar canım:)))
  @Gönülcüm hemen pes etmeyin ne diyorduk yapamam yokkkk:))))vallahi mamila gelince bu verdiğiniz öpücükleri benden faiziyle geri almasın o zaman ne yaparımm ben:)))Bu arada bu elektrik kesintilerinden ne yapacağız bilmem yavaş yavaş doluyorum her an patlayabilirim yani...
  @Peace bende çok severim sabunları hatırı sayılır bir de koleksiyonum vardı ama başa çıkamayacağımı anlayınca kullanmaya başladım onları :) insan saklayınca çok gözünün önünde olmuyor kullanınca aman da ne güzelmiş filan diye diye bitiriyor:)))
  @Serra tamam tamam sana güllü yaparız:)))tarif hazırlandıktan sonra kalıba dökülecek buradaki kalıplar muhteşem gül kalıbına dökünce öyle çıkacak sanırım ama canlı gibi olmuş değilmi?Beğendiğin kadar var yani:)))
  @Rügzancım merhaba,bu sabun yapma programı herkesin ilgisini çekti çok ta kaçıranlar olduğunu düşündüm ve iyiki yayınlamışım .Evet böyle sudkostiksiz sabun yapıldığını programa gelen bayanda söyledi .Onu araştıracağım.Ayrıca bu tarifin içine istenirse kuru kokulu otlarda katılabiliniyor hoş bir koku veriyor .Ayrıca az miktarda boya katılarak renklendirilebilir.
  @Gamzecim iyi tatiller arkadaşım gerçi ben yine söylemekte geciktim ne olacak bu benim olayları biraz geriden takip etmem:))))Hoş alıştınız artık:)))
  @Pınarcım hakikaten kıyılmaz gibi ama artık ben sabunlara kıyıyorum mumlarım sırada:)) Ben mari için çokk teşekkürler hemen değiştirdim.
  @Gültencim artık iş kalıplarda bittiği için çok değişik sabunlar çıkıyor aynen mumlarda olduğu gibi.Canlı gibi görünüyorlar .super.
  @Meyracım bekleyinde görün benden ayrılmayın yoksa sıradaki etkinliği:) kaçırırsınız:) Muffinleri yayınlamadm daha:) Vukuatlardan sıra gelirse yayınlayacağım biliyorsunuz bu aralar tam gaz gidiyorlar:))))
  @Semanur çokk teşekkürler hemen geliyorum.Ohhhhh koltuklarım kabardı vallahi merak ettim şimdi şahsıma ithaf yemek ha vayyyy bu ne şanslı torunluk böyle....
  şımartıyorsunuz beni....
  @Serpilcim canlı gibiler değilmi? Bende bayıldım güller ve unicornu çk sevdim ben balıkta güzel.hele kediler:)))Bahçeye hemen geliyorum.Ne güzel bir balkon bahçe oluşturmuşsunz benim sadece pencere bahçem var kaktüslerden oluşan eh biraz ilgi bekliyorler benden ama ah bir tembellik yapmayıp topraklarını değiştirsem çok mutlu olacaklar....
  @Sevgili Şule Türel tamam dediğiniz gibi olsun sizinkilerin hepsi dursun ama ben benimkileri kullanırım vallahi sakla sakla nereye kadar:)))
  @Hazalcım, fimoların blogger atraksiyonu sonucunda ancak eklenebildi artık yayına hazır sanırım seveceksin:)))
  HERKESE AYRI AYRI ÇOKKK SEVGİLER ÖPÜCÜKLER KUCAKLAR:)))))

  ReplyDelete