My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Thursday, July 27, 2006

Değişik bir gül yapıyoruz/Making a different rose


Derya gibi sezon son programında Gül Hoca bir gül yaptı tabiki gülü çekmek mümkün olamadı seyreden arkadaşlar yapılan gülü hatırlayacaklardır bende araya fazla girmeden yalnız malzemesini yazabileceğim.
Bu malzemenin hazır olanı hobi marketlerde satılıyormuş

2 ölçü talaş tozu,irmik yada ince bulgur
1 ölçü dekupaj tutkalını karıştırın kulak memesinden bira daha sert bir hamur elde edin.
Merdane yardımı ile gül yapraklarını oluşturacak şekilde küçük küçük parçalar yapın.Çiçek tohumunun etrafına(eğer hazır satılan çiçek tohumu yoksa gülün diğer parçaları gibi hamur ile oluşturulabilinir) hızlı yapıştırıcı ile yapmış olduğunuz yaprakları döndüre döndüre ekleyerek gülü oluşturun.Kurumaya bırakın.Çiçeklerin diplerinden akrilik boya ile daha koyudan başlayarak boyamaya başlayın üst kısımlarda boyayı açın. Yaprak yerine imitasyon varak kullanılabilir.Bittikten sonra her yere eşit dağılması bakımından spray vernik eğer yoksa su bazlı vernik kullanılabilir.
Hamur değişik bir malzemeden oluştuğu için kuruduktan sonra meydana gelen görünüm de çok değişik hiç görmediğimiz bir yapıda bir gül oluşturdu ben bayıldım.Sevgili Derya Baykalın dediği gibi ortaya çıkan gül sanki kurtulmuş helvaya benziyor yani hakikaten değişik .Denemeye değer görünüyor.
Yukarıdaki gül oluşturma bakımından yardımcı olabilir.

How we make a rose by using the ingredients we have at home;
1 cup decoupage glue
2 cups of sawdust or semolina or cracked wheat (fine)
Mix sawdust or semolina or cracked wheat with decoupage glue make kind of thick dough.With a roller make the petals of the rose.After preparing the amounts of petals to form the rose,start creating the rose by turning the prepared petals around each other by the help of a fast drying glue.The top picture may give you an idea forming the rose.After you have done with glueing and forming the rose .Let it dry .When it has completely dried by using an acyrlic color,color the rose darker inside the petals lighter outsides.Or color as you wish.Spray varnish for the last touch.Imitation ornament foil/ leaves(golden or silver) can be used to cover the prepared leaf forms of the rose if wanted or you can color it like the rose petals.
As we use different ingredients for the dough.Either with the semolina or cracked wheat or saw dust the texture that comes up is completely different that makes this rose special after it dries.
The picture is not belong to the rose that I explained.