My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Saturday, October 29, 2005

Cumhuriyet Şehrimizde sabaha karşı 101 top endahtıyla ilan edildi.


Cumhuriyet dün gece nısfü'l-leylden sonra kumandanlık ve vilayete müsta'cel bir telgrafla bildirilmiş ve yüzbir pare top endahtıyla ile ilanı emr edilmiştir.Bunun üzerine sabaha yakın evvela Selimiyeden sonra şehrin muhtelif mahallelerinden yüz bir pare top atılmaya başlanmış
dır.Cumhuriyetin böyle aniden gece yarısından sonra ilanını ümid etmeyen ahali ne olduğunu anlamak içün sokaklara fırlamışlarsada haberi öğrendikten sonra sükun içinde ve müsterihane avdet etmişlerdir.Bu gün şehir bayraklarla donatılmaktadır.Yeni şekl-i hükümetimiz bütün devletlere tebliğ edilecektir.
Cumhuriyetlerin en genci olan Türk Cumhuriyeti dünyada bu şekilde mevcut olan hükümetlerin otuz üçüncüsüdür.Elyevm müstakil olan devletlerin adedi seksen dörttür.Kutlu olsun.
Çarşamba 31 teşrin-i evvel 1339 1922 20 rebiulevvel 1342 Akşam gazetesi- İstanbul.
Numara :1819 altıncı sene her yerde fiyatı 3 guruşdur.
DİZ ÇÖKECEKSİNİZ!!!!!
Lord Curzon Amerikan delegesinin de bulunduğu bir konuşmasında İsmet İnönü ye şöyle der;
Lozandan hiç memnun ayrılmıyoruz.Bir dediğimizi yaptıramadık.Her şeye itiraz ettin.Harap bir memleket alıyorsunuz.Bunu imar etmeyecekmisiniz?Neyle yapacaksınız?Geleceksiniz,para isteyeceksiniz.Diz çökeceksiniz.Ben şimdi bütün taleplerimi cebime koyuyorum.Geldiğim zaman bunları tekrar tekrar cebimden çıkaracağım ve sana vereceğim.
İsmet İnönü şu cevabı verir;
Bizim burada istediğimiz takip ettiğimiz müstakil bir devlet olarak medeni bir toplum olarak yaşama şartlarımızı sağlamaktır.Bunu temin edelim barış olsun ondan sonra sana gelirsem sende cebindekileri çıkartıp bana vermeyi sakın ihmal etme.

4 comments:

 1. Anonymous09:25

  You have a great blog here! I have a texas turkey hunting site. You can find everything about texas turkey hunting as well as info hunting rifles, scopes, bows, feeders, stands and more. Check it out when you can :)
  Rod

  ReplyDelete
 2. Bayramımız kutlu olsun!

  ReplyDelete
 3. munev11:29

  sevgili Candan bayramimiz kutlu olsun.birlik ve beraberligin sevgi ve hosgörünün baslangici olsun insallah.sevgiyle kal..

  ReplyDelete
 4. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

  ReplyDelete