My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Saturday, October 22, 2005

Kefir nedir ? Evde yapılabilir mi?


Kefir anavatanı Kafkasya olan bağırsak için faydalı canlı bakterilere sahip(bunlara probiyotik maddeler deniyor) içeren ve de insan sağlığına aktif olarak katkıda bulunduğuna inanılan ,hafif ekşimsi ,ayrana benzeyen bir içecek.
Kefir süt teknolojisi alanına giriyor.Bir süt ürünü olarak pazarlanıyor.Şimdilerde yoğurt üreticileri kefirin içerdiği bazı probiyotik bakterileri yoğurda karıştırarak özel yoğurtlar satmaya başladı.
Kefir içerisinde vitamin,mineral, amino asitler, enzimler, kalsiyum, fosfor, magnezyum, B2,12 ,K A,D vitaminleri ve tryptophan ve bazı gut florası dengeleyicileri barındırıyor . Alerji,kanser,oste
oporoz,hipertansiyon,kalp hastalıkları,metabolizma düzensizliklerinde etkili.
Süt nasıl yoğurt mayası ile yoğurda dönüşüyorsa kefir danesi veya kefir kültürü ile de o şekilde kefire dönüşüyor.
Kefir kültürü ile üretilen kefirleri evde çoğaltma yoğurt yapar gibi süte maya çalarak kefir yapma imkanı yok.
Evde kefir yapmak için bize gereken KEFİR DANELERİ(bakınız resim)
Mısır patlağına benzeyen kefir daneleri 20 gramlık şişelerde Antalya,Uludağ,Ankara ,Ege üniversiteleri Ziraat Fakülteleri Döner sermaye ile işleyen mağazalarında .İstanbulda ise Mısır çarşısında ve aktarlarda ve diğer şehirlerde ise bazı aktarlarda kefir danesi adı altında satılıyor.Ziraat fakültelerinin çoğalttıkları kefir taneleri saf su içinde ufacık kavanozlarda muhafaza ediliyor.
YAPIMI ÇOK KOLAY
Evde kefirin nasıl hazırlanacağını Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Tek.Öğ Ü .Prof Dr.Asuman Gürsel şöyle anlatıyor.Hocamız kefir hazırlamak için mutlaka pastörize süt kullanılmasını öneriyor.Çiğ sütlerde bulunan hastalık yapan mikroorganizmaların kefirin etkisini yok edeceğini söylüyor.20 gramlık kefir danesi ile kefir yapmak için yarım litre UHT denilen kutu süt ile başlayabilirsiniz.Sütü ısıtacaksınız.Madeni olmayan bir kaba koyacaksınız.
İçine kefir danelerini atacaksınız.Oda sıcaklığında bırakacaksınız.Bir süre sonra sütün ağırlaştığını ,ayrana benzer görünüm aldığını ,içindede ufak tomaklar oluştuğunu göreceksiniz.
Kefir olgunlaşmış demektir.Madeni olmayan bir tel süzgeçten geçiriniz.Süzgecin altında biriken kefir içime hazırdır.Süzgecin üzerinde kalan tomaklar-yumaklar kefir daneleridir.Bunları saklayarak ileride kendi kendinize devamlı olarak kefir yapabilirsiniz.Not:Maya güçsüz ise süt miktarıda çok ise kefirin oluşması zaman alabilir.Hemen pes etmeyiniz.
KEFİR DANELERİNİ SAKLAMA
2 yolu var.Suyu kaynatarak klorsuz ilaçsız damıtık su elde ediniz.Bunu bir kavanoza koyunuz . İçine kefir danelerini atınız.Buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz.Çok çok uzun süre saklamak istiyoranız kefir danelerini kurutur,küçük bir kavazona koyar saklarsınız.
Ben kefirin hazırlanmasını anlattım.Kefir iyi bir şey mi,kötü bir şey mi?Sağlığa yararlı mı zararlı mı ?Size yararı olacak mı olmayacak mı?Bunlar verdiğim bilgilerden sonra size kalmış.

34 comments:

 1. Anonymous10:00

  This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 2. Anonymous10:01

  This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 3. evvet kefir konusunda yazdıklarına katılıyorum şimdi piyasaya hazırı çıktı ama biz de daha önce Ziraat Fakültesinden kefir taneleri alıp evde yapıyorduk. Alışkanlık geliştirip hergün en azından bir bardak içmekte yarar var.

  ReplyDelete
 4. Evet bende hazırını aldım ama evdede denemesi kolay görünüyor.Yalnız tadı ilk başlangıç için biraz ekşi ama alışınca güzel Altınkılıç ve Eker var şu an piyasada.Sevgiler.

  ReplyDelete
 5. sevgili k1z1m ben sana hic darilirmiyim.aslinda bilgisayarimin basina her oturusumsa bloguna bakiyorum.ben yorum yazdim saniyordum.eh ihtiyarlik baslangiclari bunlar normal sanirim degilmi.daha dikkatli olacagim.you always in my heart.
  kefir hakkinda ilk bilgiyi sanirim sevgili Aysenin blogunda okumustum bu yaz1 ikinci oldu.bilgilendirdiginiz icin tesekkürler.sevgiler.

  ReplyDelete
 6. Münevver teyze neyse rahatladım bazen benden absurd yorumlar geldiği için acaba demiştim.Ben yeni olduğum ve insanlar piyasada satılan ürünede acaba diye yaklaştıklarından tekrarı olmuş oldu.Aslında faydalı bir şey gibi görüyor.Bence süt içemeyenler içinde bir alernatif olabilir.Nede olsa sütün %90 ı su.

  ReplyDelete
 7. Kefir'le çok komik bir şekilde tanıştım. Arkadaşım Türkiye'ye gidecekti bana emanet etti ve adının kefir olduğunu söylemedi. Kefir diye bir şayler duyardım da kefir'in fotoğrafına hiç rastlamamıştım. Ben arkadaşımın söylediklerini uyguladım ama sütünü hiiiç içmedim, hep döktüm. Bir gün Fethiye'nin (yoğurtland)sitesinde fotoğrafı görünce gözüm gibi beslediğim şeyin "kefir" olduğunu öğrenmiştim. Arkadaşım döndükten sonra istemedi eşi Japonya taraflarından getirtmiş, ben içinden yine de minicik bir parça aldım tekrar verdim ve ev hayvanı gibi besliyorum. Terapi gibi bir şey, onun tomurcuklandığını büyüyüp serpildiğini görmek çok zevkli :) Hala yoğurdumsu sütünü içen çıkmadı...

  Sen de mi gülüyorsun yoksa :))

  ReplyDelete
 8. Tuhfe iyi fikir vallahi hem ev hayvanı gibi de beslenir hem de içilebilir bir tarafıda var oh ne ala hemen bir dane elde etmeli:))) iç iç bir şey olmaz herhalde prof öyle dedi.Zaten ben hazırını içtim.Bu arada hala gülüyorum bütün hafta sonuda gülerim herhalde hatırlayıp hatırlayıp iyiki yazmışım:))))

  ReplyDelete
 9. ben nedense o kefiri içmeye korkuyorum..benim böyle garip psikolojik sonuçlarım olur hep..sebebide danelerin görünüşleri..en son tuhfenin yorumunuda okuyunca tamam dedim, işte hayvana benzettiğim için ..neyse belki hazırını alır senin için denerim candan..sen faydalı diyorsan içeriz ailecek :)
  love&kisses..

  ReplyDelete
 10. Burcucum gönül rahatlığıyla içebilirsin .Ben şimdi alıştım bırakamıyorum ben süt içmediğim için sütün yerini tutuyor biraz sert(ekşimsi) gelirse biraz su kat karıştır.O zaman tam süt tadında ayran gibi oluyor:)):Ben üzerine nane serpiyorum güzel oluyor.Çok öpüyorum.

  ReplyDelete
 11. Anonymous15:10

  candan kefir tanesi yoksa dane miydi yeterince korkunç içme cesaretimi hepten yitirdim.Demet

  ReplyDelete
 12. Candan gül gülmek güzeldir. Mayalanınca yoğurdumsu kokusuna bayılıyorum ama! kokusu çok güzel. Aylardır biz de ama içmeye cesaret eden yok hala, fazla da büyümedi haylaz :)İyi besleyemiyor muyum ne!

  ReplyDelete
 13. Demet korkma öcü değil hoş resimde biraz uzaylı havası var haklısın.Tuhfe de besliyormuş bak.Sen içerek başla .Gözünü kapat daneyi düşünme:))))

  ReplyDelete
 14. Tuhfecim hocanın notlarında büyümesi için ilave edilecek daha başka bir şey yok .Sütümü eksik geldi acaba danesimi dersin belki bir arkadaş dane daha ilave etmen gerekiyor.Yalnız kalmış olabilir yumurcak.Ben bu hafta sürekli gül durumu hiç şüphen olmasın:))))

  ReplyDelete
 15. Biz de bu sene Turkiye'de ogrendik bu kefiri ama kokusu pek cekici gelmedigi icin denemedim. Esim iyice calkalainca siseyi aciligi gidiyor, o kadar kotu degil zamanla alisirsin dedi. Gecen hafta burada markette de gordum. Bilmiyorum ki ne yapsam, ben cok sut sever bir insanin, sutle idare etsem?

  ReplyDelete
 16. Tadı çok kötü valla onu biliyorum :)

  ReplyDelete
 17. Serra bence dene acı değil biraz ekşi bir de son kullanma tarihinden önce tüketmek gerekiyor taze taze yanlız alışmak gerekiyor .Biraz su katabilirsin .Ben seviyorum doğrusu.Alıştım tadına çünkü süt içemiyorum yoğurttan daha iyi geldi bilmem insan hissediyor sanki

  ReplyDelete
 18. Burcucum o kadar acı değil ,belki kalmışını mı denedin acaba?

  ReplyDelete
 19. kefir platformu madem bu kadar genişledi birkaç şey daha eklemek istiyorum. Çarşıdan aldığınız kefiri içtikten sonra şişesini yıkamadan içine bir veya iki bardak süt koyar bir gece oda sıcaklığında bırakırsanız ertesi gün şeker gibi kefire sahip olabilirsiniz. Şişenin dibinde azıcık bırakırsanız daha iyi olur elbet. Tazesi son derece lezzetli durunca ekşiyor.

  ReplyDelete
 20. Teşekkürler Şule Türel bitmek üzere olan bir tane var bugün deneyeyim.

  ReplyDelete
 21. Anonymous10:44

  Bu kefir daneleri bana dane dane benleri var yüzünde türküsünü hatırlattı:)))Sip sip

  ReplyDelete
 22. Sip sip aman ne güzel alalım senden hemen türküyü hazır sesinde güzel kulaklarımızın pası silinir pazar pazar:))))

  ReplyDelete
 23. Bu arada kefir platformuna giren arkadaşlar bir zahmet Tuhfenin beslediği kefire isim düşünsünler .Yumurcağın adı yok sanırım belkide vardır sormadım

  ReplyDelete
 24. kefirin ismi "kefire" olabilir mesela, ya da "kefoş" nasıl? Kefir bakterisinin erkek olduğunu düşünüyorsanız "kefmen" de diyebiliriniz :)))Bakın şimdi ne enteresan isimler gelecek.Kefir üreten firmalara bu yorumları ilet sen Canadan belki reklamlarda bile kullanırlar. Kefir kefir olalı kendinden bu kadar söz edilmemiştir!

  ReplyDelete
 25. Anonymous16:30

  Senimi kıracağım arkadaşım işte söylüyorum öhö öhö ses kontrol....Daneee daneee benleriii varrr yüzündeee yüzündeee yüzündee cann alıcı bakışşları off aman allah .Tuhfenin kefirine popcorn olabilir isim olarak:))) sip sip

  ReplyDelete
 26. Wendy Turkce karakter kullanamiyorum. Daha once bahsetmistim hani su virus vardi ya bu sabah bilgisayari yedi :(
  Kizim olmasa yandik walla, sagolsun virusu etkisiz hale getirdi simdilik, bu arada benim CD de yuklu olmayan fotolarimi da yemis. Canimiz sagolsun. Kefire dokunmamis ne de olsa arkadas sayilirlar!Biri iyi huylu birisi iblis!
  Yorumlari okurken bu sefer ben gulmeye basladim, ilahi Candan :))

  Biraz bekleyelim bakalim guzel isim gelecek mi!Secemezsek kura cekeriz. Sen bunu baska bir baslik altinda bildir anons yap ki herkes bilsin, neredn bilecekler simdi isim arandigini dimi...
  Benim isim var simdi tart yapiyorum hadi byy...
  Bilgisayar beni tanimiyor iyi mi! simdi herseyi isin yoksa yeniden ayarla off off...

  ReplyDelete
 27. Geçmiş olsun Tuhfe.Bilgisayar iyileşir ama amman kefire iyi bak isim de ararken kim vurduya gitmesin yumurcak:)))):yarın yeni bir başlık altında isim aradığımızı duyuracağım.İyi ki aklıma geldi isim arama işi aklımı seveyim:)))

  ReplyDelete
 28. SİP SİP şarkını dinledim
  Cık cık.Hayal kırıklığına uğradım.Detoneler var özellikle ikinci danenin son n sinde çok dikkatliyimdir hemen anlarım.Sonraa şarkının sözünü unuttun of aman allahla idare etmeye çalıştın ama gözünde olacaktı.Etek kısa,saç türkü formatına hiç uygun değil,ayakkabılar hiç mi hiç olmamış:))))Ne gülüyorsun ben gülüyormuyum .Otur sıfır.Bu arada popcornu tuttum:)))

  ReplyDelete
 29. Kefiri seviyorum, tadı ayran gibi. Bir de plastik şişede satılmasalar. Dur bakalım, bir isim düşünelim,bulunca yazarım hemen.

  ReplyDelete
 30. Burcucum bende kefiri seviyorum Altınkılıç plastik şişede ama Eker cam şişede satılıyor .Sevgiler.Bakalım ne isimler bulacağız gelen isimler en yukarıda bakabilirsin istersen.

  ReplyDelete
 31. Bu kefir annemin eline geçtiğinde,
  (Altı bezliydi, dermişim..)ben lise öğrencisiydim.Annemde otuzlu yaşlarında yaşlanmaya başladığını düşündüğü bir dönemindeydi.Yaradana ve kefire sığınmıştı.O ET kılıklının kokusu hala burnumdadır.Anneme destek olma adına, annemin kefirine "Kefircim" demiştim.Valla ben yıllar önce bu kutsal görevi terine getirmiş biri olarak,bu işin bütün sorumluluğunu sizlere bırakıyorum.
  Sevgiyle kal.

  ReplyDelete
 32. sarigul13:21

  kefir hakkinda bildigi verdiginiz icin cok tsk ederim. benim icin cok iyi oldu bilgilerimi tazelemis oldum.
  trabzonda sedef olan bir arkadasim kefiri bir senedir kullaniyormus cok fayda gordum cokda memnunum sedef olanlara tavsiye ediyorum dedi, kendisi evde uretiyormus, sadece sedefe degil bir cok hastaliga faydaliymis. yilbasi tatilinde istanbula geldigimde bende alacagim insallah. bilgiler icin tekrar tsk ederim

  ReplyDelete
 33. Sarıgül teşekkür ederim.Gözüme çarpan ilginç yeni,bir o kadar da faydalı bilgileri paylaşmaya çalışıyorum.Sanırım iyi geldiği bir kaç hastalığı yazmıştım.Sevgilerimle.

  ReplyDelete
 34. Tamamdır Sennur biz isim buluruz sen keyfine bak.Annenize faydalı gelmiştir herhalde sayılan özelliklerine ,barındırdığı vitaminlere bakılırsa.

  ReplyDelete