My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Saturday, October 22, 2005

Kefir nedir ? Evde yapılabilir mi?


Kefir anavatanı Kafkasya olan bağırsak için faydalı canlı bakterilere sahip(bunlara probiyotik maddeler deniyor) içeren ve de insan sağlığına aktif olarak katkıda bulunduğuna inanılan ,hafif ekşimsi ,ayrana benzeyen bir içecek.
Kefir süt teknolojisi alanına giriyor.Bir süt ürünü olarak pazarlanıyor.Şimdilerde yoğurt üreticileri kefirin içerdiği bazı probiyotik bakterileri yoğurda karıştırarak özel yoğurtlar satmaya başladı.
Kefir içerisinde vitamin,mineral, amino asitler, enzimler, kalsiyum, fosfor, magnezyum, B2,12 ,K A,D vitaminleri ve tryptophan ve bazı gut florası dengeleyicileri barındırıyor . Alerji,kanser,oste
oporoz,hipertansiyon,kalp hastalıkları,metabolizma düzensizliklerinde etkili.
Süt nasıl yoğurt mayası ile yoğurda dönüşüyorsa kefir danesi veya kefir kültürü ile de o şekilde kefire dönüşüyor.
Kefir kültürü ile üretilen kefirleri evde çoğaltma yoğurt yapar gibi süte maya çalarak kefir yapma imkanı yok.
Evde kefir yapmak için bize gereken KEFİR DANELERİ(bakınız resim)
Mısır patlağına benzeyen kefir daneleri 20 gramlık şişelerde Antalya,Uludağ,Ankara ,Ege üniversiteleri Ziraat Fakülteleri Döner sermaye ile işleyen mağazalarında .İstanbulda ise Mısır çarşısında ve aktarlarda ve diğer şehirlerde ise bazı aktarlarda kefir danesi adı altında satılıyor.Ziraat fakültelerinin çoğalttıkları kefir taneleri saf su içinde ufacık kavanozlarda muhafaza ediliyor.
YAPIMI ÇOK KOLAY
Evde kefirin nasıl hazırlanacağını Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Tek.Öğ Ü .Prof Dr.Asuman Gürsel şöyle anlatıyor.Hocamız kefir hazırlamak için mutlaka pastörize süt kullanılmasını öneriyor.Çiğ sütlerde bulunan hastalık yapan mikroorganizmaların kefirin etkisini yok edeceğini söylüyor.20 gramlık kefir danesi ile kefir yapmak için yarım litre UHT denilen kutu süt ile başlayabilirsiniz.Sütü ısıtacaksınız.Madeni olmayan bir kaba koyacaksınız.
İçine kefir danelerini atacaksınız.Oda sıcaklığında bırakacaksınız.Bir süre sonra sütün ağırlaştığını ,ayrana benzer görünüm aldığını ,içindede ufak tomaklar oluştuğunu göreceksiniz.
Kefir olgunlaşmış demektir.Madeni olmayan bir tel süzgeçten geçiriniz.Süzgecin altında biriken kefir içime hazırdır.Süzgecin üzerinde kalan tomaklar-yumaklar kefir daneleridir.Bunları saklayarak ileride kendi kendinize devamlı olarak kefir yapabilirsiniz.Not:Maya güçsüz ise süt miktarıda çok ise kefirin oluşması zaman alabilir.Hemen pes etmeyiniz.
KEFİR DANELERİNİ SAKLAMA
2 yolu var.Suyu kaynatarak klorsuz ilaçsız damıtık su elde ediniz.Bunu bir kavanoza koyunuz . İçine kefir danelerini atınız.Buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz.Çok çok uzun süre saklamak istiyoranız kefir danelerini kurutur,küçük bir kavazona koyar saklarsınız.
Ben kefirin hazırlanmasını anlattım.Kefir iyi bir şey mi,kötü bir şey mi?Sağlığa yararlı mı zararlı mı ?Size yararı olacak mı olmayacak mı?Bunlar verdiğim bilgilerden sonra size kalmış.