My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Friday, December 23, 2005

Arkadaşlık bilezikleri:)))))
Bu örneği yapabiliyorum.Prensipte bu bileziklere 8 iplikle başlanıyor(yukarıdaki örnek için)Kullanılan iplik muline fakat ben normal dikiş ipliği ve yündende yaptım pek bir şey farketmiyor.Kullanılan düğüm makrame sarma düğümü.Ön taraf kullanılabildiği gibi arka tarafta kullanılabiliyor.İki tarafta güzel duruyor.Bileziğin ince ve kalınlığını siz ayarlayabiliyorsunuz.Mesela yukarıdaki örneğe 8 ip(renk)koyulmuş siz bunu 6 da yapabilirsiniz 4 te.
Yapılışında iplikler yanyana arzu ettiğiniz renk sırasına göre diziliyor ,sonrasında bir iplik önden alınarak normal makrame sarma şeklinde gidliyor tüm sıradaki renkler bittikten sonra başa dönülüp diğer renk alınarak devam ediliyor.

Buna da şimdi baktım .Sanırım tüm renkler dizildikten sonra mavi tonları yapılıp beyazdan kırmızı tarafına dönülmüş.Örnek çıkarma birazda deneme yanılmaya bağlı.Bence mulinden önce kalın bir yünle denemekte fayda var.Muline biraz işi kavrayınca,çabuk düğümleniyor,yalnış düğümde çözülmüyor etc.
Bu örneğide biliyorum.Bunda 10 ip kullanılıyor.Çünkü çerçeve yapılıyor.Siyah iplik 2 adet ortaya koyuluyor.Yan taraflara isteğe göre renkler sıralanıyor.Bunun başlangıcı ortadan oluyor.Siyah yanlara çerçeve olacak şekilde üçgenimsi başlanıyor sonra diğer renklere geçiliyor yalnız bunda hep ortadan yanlara sarma şeklinde gidiyoruz.Aşağıdakide kolay bir örnek sanırım bir süre tek renk gidilip sonra diğer renkler eklenmiş.

Benim kendi yaptıklarımdanda örnekleri ayrıca yayınlayacağım .Diğer örnekler biraz daha profesyonel .Ama yapılamayacak değiller.Umarım seversiniz.

22 comments:

 1. Candancığım çok beğendim ben bunları harika şeyler. Belki boncuklu da yapılabilir. Hiç bu tarz bir çalışmam olmadı yapabilir miyim bilemiyorum.

  ReplyDelete
 2. Bence çok güzel olmuş ama yapımını hiç anlamadım. Sen yap ben bakıyım canım :)

  ReplyDelete
 3. Sevgili Şule Türel ben kendi yaptıklarımda boncuk denemedim.Denemek lazım güzel bir fikir teşekkürler.Eğer makrame biliyorsanız yapabilirsiniz temel makrame düğümlerinden birisi kullanılıyor ancak öğrenirken karışmaması için kalın bir yünle başlamakta fayda var.

  ReplyDelete
 4. Burcucum anlatırken biraz komplike geliyor ama öğrendikten sonra çok zevkli bir çalışma.Kendi yaptıklarımı ayrıca yayınlayacağım.Öptüm

  ReplyDelete
 5. candancığım çok güzel bunlar,umarım bende yapabilirim.öptüm

  ReplyDelete
 6. Sevgili sarı şekercim,
  Ben buralardayım da, senin arızanın düzelmesini sabırla bekliyorum...Hep sen soracak değilsin ya...
  1- okadar çok şey soruyorsun ki, hangi soruna cevap istiyorsun?
  Bu 2- Komplike ne demek, komplikasyonla akrabalığı ne?
  Bu 3- Kendini yorma, beni de
  bileklikler harika, oğluşuma, tek renk deri iplerle örsem, hoşuna gider...
  Öpüldünüz:))))

  ReplyDelete
 7. Çok güzel olmuşlar.denemeye çalışsam becerebilirmiyim acaba.
  Sevgilerimle.

  ReplyDelete
 8. Vayyyyyyyyy ne cici bilezikler bunlar böyle!bana olmazda yiyenlere yapmak lazım di mi canım?

  ReplyDelete
 9. ben lisedeyken pek modaydı ve çok örmüştüm bunlardan.arkadaşlarıma hediye ediyordum.şimdi denesem yapabilirmiyim ki

  ReplyDelete
 10. Didemcim biraz makrame biliyorsan yapabilirsin sanırım:)))

  ReplyDelete
 11. Candan02:52

  Sennurummm:)))
  Vallahi sorular hususunda(HÖH Büyük kelime dikkatini çekeriM) bende ipin ucunu kaçırdım:)))
  Soruna geçelim;Komplikenin görüldüğü üzere kom ve plike sözcüklerinin birleşmesinden oluşuyor.Kom almanca gel plikede kede eki almış pli hani eteklerde varya ondan o zaman ne oluyor gelll pli pli ayyy vallahi çözüm dolu gördüm kendimi .Komplikasyonda amcasının oğlu yabancı değiller:)))
  sevgilerimle unarım aydınlatıcı olmuştur:)))

  ReplyDelete
 12. Sennurummm yorum o kadar ağır geldiki hem biraz kaligraf hatası hemde blogger bile kaldıramadı.Ne One ben bir şey nede candan ollark giremedim kendimi.Öptüm:)))
  hatalar :komplikenin,kede ve unarım okurken dikkatli okuyunuz mana değişmesin.

  ReplyDelete
 13. Sevgili Serpil bir kaç denemeden sonra yapacağına inanıyorum hele makrame biliyorsan .Ama istersen tek renk başla.Sevgilerimle.

  ReplyDelete
 14. Şükran hanfendü bilmece gibi konuşmuşsunuz biraz açarmısınız vallahi anlamadım.Siz bunları şekermi sandınız acep:)))öptüm:)))vallahi anlamadım arkadaşlık anlamında yiyenlere mi????

  ReplyDelete
 15. Nagihan senin elinden hiçbirşey kurtukmaz yapacağına yüzde 2500 inanıyorum.Sevgiler.

  ReplyDelete
 16. Ben bu bileklikleri ya ortaokuldan ya da liseden hatırlıyorum ama hiç yapmadım galiba.arkadaşlar yaparlardı.Ben yapabilir miyim acaba? Canım her renk deriden yapıp takmak istedi.Candan bunlara taş,boncuk falan ekleyip halhal yapılabilir mi acaba?

  ReplyDelete
 17. Candan bunları çok beğendim. Eskiden modaydı bu tip bileklikler yine yapmak şart oldu :))

  Sevgiler,

  ReplyDelete
 18. Candancım, kendini harap etmişsin, üzüldüm şimdi.Bak daha ilk sorularda feleğini ayyy adını bile şaşırdın....yazamadın. bunca zamandır aslanlar gibi sorularına göğsümü siper ediyorum. Kıymetimi bil...Dişini yastığının altına koy, senin yumurcak, paraya dönüşebilir. Çocukken, benim bütün süt dişleri nakite dönüştü, yerine çıkan dişlerimin de değişmesi için az dua etmemiştim....
  Seni kocaman öptüm:)))

  ReplyDelete
 19. Beyhan benim elimde şu an yaptığım birkaç tane var.Şule hanımda sormuş boncuk olur mu diye ben denedim boncuklar mulineden geçiyor geçmesine ama düğümler çok küçük olduğu için biraz kabartıyor ve yürümesi zor oluyor belki deride boncuk takılabilir yada başka tür bir iplikte :)))çok öpüyorum:)
  Evet Berrin bunlar yine populerleşmiş:)))yapması zevkli:)))Çok öpüyorum.
  Sennurum dişimi doktorcum verdi şu an bir kutuda saklıyorum kendime geldikten sonra baktımda çok sevimliymiş yahu minicik bir şey.İyi fikir yılbaşı arifesinde yastığımın altına koyayım belki büyük ikramiyeyi kaldırırız diyeceğim ama daha bebeğin bilet almadı:)))) EHİ EHİ:)))tembel bebek dediğini duyar gibi oldum:)))

  ReplyDelete
 20. Bunlar çok güzeeeeeeel.

  ReplyDelete
 21. Al birini, vur birine diye boşa dememişler, sen de benim gibi, bilet milet almayıp, nakidin kafana bavulla yukarıdan gelmesini mi bekleyenlerdensin?
  Tahminimin doğru çıkmasına çok sevindim, vay canına senin yazdığın iki mail le seni tanıdım.... Ben bile bu işe şaştım... Seni iyi tanımışım prenses:))) öptüm

  ReplyDelete
 22. Tuhfemmm hakikaten çok güzeller değilmi :)))))Öptüm
  Sennurummm vallahi tam teşhis bugün her milli piyangocunun başında dünya adam varken benim kılım bile kıpırdamadı. Kafasına karganın midye atıp neredeyse kafamı kırma ile sonuçlanacak bir şansa sahipken biliyorsun şans kuşun başka bir olayı ile gerçekleşiyor bilet alma kim ben kim:)))) Bu durumda nakit değil bavulla cüzdanla bile düşmez.Bende seni çok iyi tanıdım:))))Bende vay canına diyorum:)))))öptüm:)))

  ReplyDelete