My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Saturday, February 25, 2006

Açıklamalı paper mache :))Some samples of paper mache and how to make:)


Bu tabak yapımında çok bir balon kullanılarak şekil verilmiş.Saplar yuvarlak şekil verilen bir kartonla oluşturulup yarı bölümleri ile ana bölüme adapte edilmiş/yapıştırılmış.Cart bir mavi:) ile boyanmış siyah çizgiler ile yeşil şekil çizilip kontrast sağlanıp iç tarafta pembeye boyanmış.
A very small baloon formed the base of the dish.The handles made from a circle of card with a cut made half way across and glued over the dish painted with a vivid blue with a green straight line pattern outlined black to contrast.Inside painted with a shocking pink.


Baz için kalın bir karton kullanılmış.Mozaikler plaka ve çevre paper mache hamuru ile oluşturulmuş.Yapraklar ince bir kağıt kullanılarak oluşturulmuş ve boyanmış.Fıskıye plastik torba ile oluşturulmuş ve su efekti verecek şekilde boyanmış.Sonrasında verniklenmiş ve parıldaması sağlanmış.Beyaz boya da kullanılarak köpüğe benzer bir şekil verilmiş.Nilüferler ve yaprakları kağıttan yapılarak üst tarafa yapıştırılmış.

An advertising board for the base.The plaque mosaic and surround and pot made from paper mache pulp,the leaves cut out of thin card and painted.The spout of water is formed from a plastic bag. Then painted on the water features then varnished the water with high gloss varnish to sparkle.Last touch on the little white paint to resemble froth from the spray and cut some card in the form of water lily leaves and glued these on the top.
Büyücek bir balonla öncelikle şekil oluşturulmuş.Kalın bir siyah kağıtla saksının astarı tabii bir şekilde oluşturulmuş.(İçe yapılacak boyayı gidermek için).Birkaç kat siyah kağıttan sonra bir kaç katta gazete kağıdı ile güçlendirilmiş.Son katta siyah kağıt çıkarılmış.Sonrada balon patlatılıp şekil oluşmuş.Sonrasında saksının ağız kısmı ince bir kartonla kaplanıp rulo haline getirilmiş bir gazete kağıdı ile oluşturulmuş.aynı teknik saksının altı içinde kullanılıp düz bir şekil verilecekki düz durup düşmesin.Yani otursun.Sonrasında istenilen desenle boyanmış.

An enormous baloon and set about covering it.Thick black paper used,to make a natural lining for the pot and would dispel the need the paint inside.After one covering of black paper several layers of newspapers used to strenghten it.For the last coat reverted to black paper.When dry balloon burst.

Next made a collar for the pot out of thin card.And arim out of a rolled newspaper.Fixed this on with a tape and then the covered the rim with the paper and then more black paper.The same tech used on the bottom of the pot.Building it up that it would sit flat and not roll around.Paint the design as you wish.

Bu saksı yapımında üst kısmını sabitleştirip sağlamlaştırmak için çok kalın bir karton kullanılmış.

For this flowered pot used a very thick card board ring to make a firm rind around the top.

Paper mache ürünleri için www.e-bay.co.uk ve www.papermache.co.uk

For paper mache products www.e-bay.co.uk and www.papermache.co.uk

Arkadaşlar umarım bir fikir vermiştir.

Hpoe this is kind of useful.

10 comments:

 1. sedence13:45

  CANDAN cım bunlar çok güzel..Drya Baykal 'ın programına çıkan kağıtlar da bunlardandı dimi ??çok öptüm seni..İstanbul bugün sisli ve yağmulu , kasvetli...sana geldim de içim açıldı:)))

  ReplyDelete
 2. Candan cım, nereden de buluyorsun bu ilginç şeyleri yaw. Takdir ediyorum seni gerçekten. Hepsi de güzel.
  Sevgiler,

  ReplyDelete
 3. Çok sağol canım araştırmalar yapmışsın, yordum seni. Çok güzel bunlar. Derya Baykal'ın programını seyretmemişim hiç hatırlamıyorum bu tür bir çalışma yaptığını. Mantığı sanırım gazete kağıdı ve tutkalla objeler oluşturulup,boyanıyor. Doğru anlamışmıyım canım. Sana iyi bir hafta sonu diliyorum.

  ReplyDelete
 4. Bunlar kağıt mı yani? Çok ilginç.
  Candan'cım bloğumun yeni halini görmek istersen bekliyorum.Adresim yine aynı,öpüyorum arkadaşım:)))
  www.beyhan.ile.biz

  ReplyDelete
 5. Sarışınım şekerim, öğrencilik yıllarımda, kağıttan, tas tabak yapıcam diye kendimi de, yumurta kartanlarının suyun içinde fermente olup kokmasıyla anacığımı da perişan ettiğimde bu hamurlar neredeydi yaww.. Çok sıkıntı çekti bu ablacın, çoookk
  Bayıldım valla, sağol şekercim,
  Öptüm kocaman:)))

  ReplyDelete
 6. Anacım, "yumurta kartonu" olacak,iki a heba olmuş. Sende dursunlar, bi ara alırım....

  ReplyDelete
 7. Bu elislerine bayildim, ben becerikli olsam da sabirsiz oldugum icin boyle incik cincik yapilmis seylere hayran oluyorum. Dun koymus oldugun mumlar da yakilamayacak kadar guzel. Bunlari bizimle paylastigin icin tesekkurler :)

  ReplyDelete
 8. mutlu hafta sonlarııııııııııı...

  ReplyDelete
 9. Cok guzel calismalar. Ama keske bir de bize gostersen ayrintili nasil yapildigini. Mumlara da bayildim.
  Sevgiler
  Nilay

  ReplyDelete
 10. Sedencim evet bunlardı hatta hoca bunun kitini getirmişti sanırım bir çiçek kompozisyonuydu:))) saol arkadaşım:)))
  berrincim sağol çoğunluk Derya hanımın programında gördüğüm ve merak edip araştırdığım çalışmalar beğeniyorsunuz ne mutlu:)))
  Nazlıcım doğru anlamışsın prensip kağıt ve balonla kalıp oluşturma şeklinde yanlız gereken şey biraz resim kabiliyeti sanırım .Mısır maskesinde olduğu gibi:)
  Beyhancım evet baz kağıt ama sonradan boya veya vernilkel tolere edilebilen bir hale geliyor:)))
  Sennuruma anneciki kızmışmı kıyamam ben hemen zaman tüneline bineyim ve o zamanda teyzeme karşı sennuruma kalkan olayım diyeyim bari:)
  Banucum bende pek yapmam ama senin gibi seyretmeye bayılıyorum araştırıp paylaşmayada tabi.Saol:)
  Şükrancım sanada iyi hafta sonları:)
  Nilaycım bir bakayım aşamaların resimleri çekilmiş bir site bulabilecekmiyim.
  Herkese sevgi ve selamlarımla:))))

  ReplyDelete