My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Wednesday, January 18, 2006

Evetttt kasnaklarım:)))))Knifty knitter,Weaving loom ve Latch hook:)))

Latch hook çok severek yaptığım bir kasnak işi.Yukarıda görmüş olduğunuz tığ(hook) kullanılıyor.Kasnağa(ben kasnak diyorum ama aslı kanvas:))) tığı resimdeki gibi yerleştiriyoruz Standart yaklaşık 5 cmlik yünleri var.Tığ kanvasa yerleştirildikten sonra görüldüğü şekilde yün de ikiye katlanarak yerleştiriliyor.Yün uçlar birleştirilerek(elimizle tutacağız) yavaş yavaş yukarıya doğru çekilerek tığın kancası(en üst bölüm) ve diğer sola doğru açılmış parça(o parça yünü tutmak için bir tür kilit görevi görüyor) içine tutturularak sağa doğru yerleştirilince kapanıyor. İkinci aşama yünün hareketli parça tarafından kilitlenmiş hali
Yine ikinci aşama bu da kilidin yandan görülüşü.Bu şekilde bir şekil ortaya çıktıktan sonra tığı çekiyoruz ve voila:))))aşağıdaki düğüm ortaya çıkıyor.

Düğümün tığ ile çekildikten sonraki bitmiş hali

Henüz başlamadığım yeni bir desen ama bitmişleri var onları yayınlayacağım:))))
Bunlarda tüm kasnaklarım hep beraber sizlere merhaba diyorlar.Mini kasnağı biliyorsunuz.Mini kasnak ile Derya Hanımın bayram programında öğrettiği motifi denedim sonuç fena değil beğeneceksiniz.Knifty knitterı da biliyorsunuz onun da aşamalarının göstereceğim.Makara işi öğrenmek isteyen arkadaşlar için çok rahat bir kılavuz olacak .Aşamaları çektim yayınlayacağım.Çok zevkli ve çokta kolay üreyen bir iş.Yine Derya gibide hoca aralara boncuk koyarak ilerlemişti bende bunu knifty kasnağına uyguladım bayağı hoş oldu.Kasnak içindeki yeşil işte o boncuklu denemem:))))

Knifty Knitter ve Latch hook setler için adres www.fun2do.co.uk .


9 comments:

 1. çok güzel anlatmışsınız ve oluşan işlerde harika sevgiler...

  ReplyDelete
 2. Sevgili sarı şekerim,
  Çok hoş, desenin harika, bitince kimbilir ne güzel olacak. Anacım bu işlerin sonu yok, hangisini yapsam ki, zaman yetmiyor...
  Pastanı beraber keseriz...Ben ikizlerim, 10 haziran. Burçlardan fazlaca anlamam, meraklı arkadaşlar su katılmamış ikizlerdensin diyor. Pek iyi bir burç değil valla...
  Öptüm kız çocuğu:))))

  ReplyDelete
 3. Ne güzel şeyler bunlar yaw. Harika. (Verdiğin internet adresine giremedim. Açılmadı sayfa ama azimliyim denemeye devam edeceğim :))
  Sevgiler,

  ReplyDelete
 4. çok güzel şeyler bunlar.senden zaten yardım isteyecektim .şöleki hazala yılbaşında boncuk işleyebileceği bir kasnak aldık ama beceremedik.şimdilik kurulu duruyor.resmini çekeyimde bir bak bakalım nasıl ip lazım bize yardım pls.

  ReplyDelete
 5. Candaaan eklemişsin bizim Latch hook'u. Yalnız senin alt hasır ile benimki biraz farklı. O yüzden düğüm de birazcık farklı atılıyor. Ama desenin muhteşemmmmm. Ne zaman biter!!!

  ReplyDelete
 6. Sevgili Gülay çok teşekkür ederim:)))Sevgiler.
  Sennurummmm sizede teşekkürler.Desen bitince güzel olacak ama biraz pastel olacak herhalde.Öptüm:)))
  Berrincim teşekkürler site adresini bir de şimdi dene istersen oldu gibi:))))Sevgiler.
  Didem Hazalın kasnağına bir bakimmm bakalım ne teşhis koyacağım,şimdiden you are welcome arkadaşım :)))Öptüm .
  Tuhfe ben senin düğüme dikkat etmemiştim tığın aynı olduğunu görünce dur bugün gelip bir bakayım eğer değişik ve benim kanvasa uygulanabilirse başlamadan o düğümü yapayım.vallahi bilmem ne zaman biter bir başlayabilsem :))))Öptüm kocaman:))))

  ReplyDelete
 7. Candannnnn; döktürmüşsün yine, çok değişik ve hoş şeyler çıkıyor, ellerine sağlık canım. Bitmişini şimdiden merak ediyorum, bekletme emiii:) çok öptüm...

  ReplyDelete
 8. Ben bu kasnak işlerinden hiçbirşey anlayamadım Candan'cım.Şimdi ip almaya gidiyorum.Dönünce oturup senin eski sayfalardan kasnakla ilgili bilgi edineceğim.Öptm...

  ReplyDelete
 9. Nazlıcım biliyorsun biraz rahatım ama azimliyim en kısa zamanda yapılanlar gelecek söz:))))Çok öptüm
  Beyhancım yapışını yayınladığım iş set halinde hazır satılıyor adresini yazdım diğer kasnak işleri içinde kasnak lazım kasnakta yazdığım adreste var gerçi.Miniler tahta düzenekle yapılabilir belki:)))Çok öptüm soru lar olursa yayınlarım :))))

  ReplyDelete