My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Monday, January 9, 2006

Kuş Gribine karşı yemek kılavuzu......LÜTFEN OKUYUNUZ:)))


Kuş gribi bir enfeksiyon vakası olduğu için yayılması söz konusu bu bakımdan aşağıdaki bilgileri okumakta fayda var.
Çiğ yumurta yemeyin.Çiğ yumurtayla pişmiş tatlılarıda yemeyin .Örneğin:İtalyan lezzetlerinden tiramisu...(Zaten ığdır,hakkari,erzurum,van yörelerinde tiramisu bulunmaz.Bulunsa da sanıyorum Beethoven konserinden yurdum insanının Bayburt Bayburt olalı böyle eziyet çekmedi söylemine yakın bir durum oluşur:)))
Badem yada kayısı diye adlandırılan sahanda yumurta lezzetlerinede bir süre ara verin.
Hani sahanda yumurtanın beyazı iyice pişer ve üzerinde sabah rüzgarıyla ürperen papatyalar gibi yumurta sarılarının hiç bozulmadan titreştiği pişirimleri unutacaksınız:))))
Yumurtanın sarısı da beyazı da en az 80 derecede pişmeli.
Rafadan değil iyice kaynamış sarısı da beyazı da katılaşmış lop yumurta yiyeceksiniz.
Tavuk eti yiyebilirsiniz....
Ancakkkkk....Bilinen markaların ambalaj içindeki tavuklarından şaşmayın.
Açık satılan çiftlik tavukları gerçi lezzetli oluyor ama bir süre unutun.
Kontrol edilmiş ambalaj içindeki tavuklar da iyice piştikten sonra yenilecek.
Pembe et kalmayacak.Özellikle kemiklere yakın etler daha zor piştikleri için butlara dikkat.
Lokantalarda bu kontrolleri yapmanız zor.O nedenle ya sadece güvendiğiniz lokantalarda tavuk yiyeceksiniz yada bir süre mönülerdeki tavuk yemeklerine gözlerinizi kapatacaksınız.
Sosyal sorumluluğu olan markaların tavuk ve hindi etide içeren ambalaj içindeki donmuş yemekleri sakıncalı değil....
Sözgelişi tavuk ve hindi adana,tavuk ve hindi döner gibi...
Fakat bilmediğiniz yerlerde tavuk döner riskli olabilir.
Ama asıl bilmemeiz gereken şey kuş gribinin insandan insana henüz geçmediği...
Hasta kanatlılardan temas yoluyla yada hasta kanatlıların -gerekli özen gösterilmeden yenmesi halinde akciğer ve solunum yolu etkileniyor.Akciğer enfeksiyonları ve solunum yetersizliği ölüme neden olabiliyor.
Bu da şu aşamada bizler için milyonda bir olasılık bile değil....
Arkadaşlar bu yazı Sayın Güneri Civaoğlunun 6 ocak 2006 tarihli Kuş değil tütün yazısından alıntıdır.Sayın Civaoğlu bu bilgileri güvendiği uzman doktor arkadaşlarından derlemiş bende siz blog arkadaşlarım ve diğer ziyaretçi arkadaşlarım için yazmayı bilgilendirme amaçlı uygun gördüm.Umarım faydalı olur.
Yarın kuş gribi ile ilgili bulgularıma devam edeceğim....Tekrar iyi bayramlar....

13 comments:

 1. Sarı şekercim,
  Hoş geldin, geçmiş olsun, hem sana hem bilgisayarına buradan kurşun döksem mi acaba desem, sen göbeklere yazıda yazıyormusun diye sorarsın, en iyisi dememek....
  Sana ve ailene hayırlı bayramlar diliyorum, seni ve anneciğini öpüyorum:)))
  Verdiğin bilgiler harika, dün gece tv de izlediklerim çok endişe vericiydi. Allah korusun:(((
  Sevgiyle kal, kocaman öptüüümm

  ReplyDelete
 2. Sevgili kız çocuğu,
  Ailen ve sevdiklerinle nice mutlu bayramlar yaşaman dileği ile seni kocaman öpüyorum, sevgimle kal.
  Anneciğine iyi dileklerimi ilet, lütfen:)))

  ReplyDelete
 3. canımcım hoşgeldin ama beni fazla merak ettirdin bayramdan sonra görüşürüz,bu aralar çoook yoğunum.öptüm seni iyi bayramlar

  ReplyDelete
 4. Sennurum çok teşekkür ederim de hakikaten bana bir kurşun döksen diyorum inanılmaz nazar alıyorum bu günlerde;Bilgisayara gelince hikayesi tam kuş gribi olan tavuklarını bir şeyleri yok diye vermeyen yurdum insanı durumlarının fotokopisi gibi oldu.Çlak çluk ,takur tukur sesler arasında ben hala bilgisayar soğumuştur diye üstünü örtüp kendimi avutuyordum .Servisede aynı şeyi söyleyip yok yaw bir şeyi soğuktan dır deyip durdum.Sıcak evde ne bahane dimi ama:))))İlahi ben:))))Son ana kadar dayanıp servise dar attık kendimizi:)))Bilgiler faydalı olduysa ne mutlu o kadar paniğe gerek yok gibi ben ilk Bursa olayında düzenli yumurta yemeye devam ettim biliyorsun düzenli yumurta yemek vücut yağlarını yakıyor(bu konuda yazmıştım), yumurtayı çok kaynatmak virüsü öldürüyor zaten tavuk için her zaman tuttuğunuz zaman (çiğ eti)hemen elinizi yıkayın ikazını duymuştum.BBC prime (yemek programları).Annecimde sizin ve ailenizin bayramını kutluyor iyi dileklerini bil mukabele yolluyor,eeee tabi bende bende diyorum eksik kalırmıyımmmm:))))Kocaman kocaman öpüyorummmm:)))Sevgilerimizle.

  ReplyDelete
 5. Didemcim çokk teşekkür ederim hoşşşbuldukkk yukarıda anlattığım % 98 benden kaynaklanan sebepten dolayı olan bir haftalık kayıp .Telafi ederim evelallah:)))) Bende iyi bayramlar diyorum:))))ÖPTÜM:))))

  ReplyDelete
 6. munev12:13

  sevgılı Candan neyse cana gelmesın mala gelsın baska turlu bır ayrılık olmasın gecmıs olsun.aılece bayramınız mubarek olsun Allah tekrarına saglık mutluluk ıcınde beraberce erdırsın ınsallah.annenede sevgıler selamlar.

  ReplyDelete
 7. Candan bizim evin peter pan'i sana selam soyledi. :))iyi bayramlar diliyor.

  ReplyDelete
 8. Candan'cım biraz önce okudum yorumunu,iyi olduğuna sevindim.İçeride Antalya'dan misafirlerim var şimdilik sadece bayramını kutlamak istiyorum.Sonra görüşürüz canım.benim için kendi bloğuna not yazman çok duygulandırdı beni,öpüyorum.

  ReplyDelete
 9. Ailen ve sevdiklerinle beraber nice bayramlar.
  Sevgilerimle.

  ReplyDelete
 10. Münevver ablacım,
  Beyhancım
  Serpilcim
  İyi bayram dilekleriniz için çokk çokkk teşekkürler;
  Doğrusunuz Münevver ablacım bilgisayara bende pek üzülmedim zaten ;zaten çok komik bir şekilde seyretti bana da başka türlü olamazdı zaten sessizce mi bozulacaktı yolu yok:)))))(Ne çok zaten kullanmışım kompozisyon hocam görmesin:))))Otur buçuklu sıfır derdi garanti:))))
  Beyhancım mümkün olsa o erroru buradan çözecektim sayfana girmek için ama henüz o teknoloji yok tüh:((( işte benimde sevdiklerime ulaşamayınca merakım inanılmaz.Sevgilerimle.

  ReplyDelete
 11. Serrraaaa yaw demek Peter Panı siz sakladınız my my:)) Bende nereye kayboldu diyordum o zaman hiç aramayayım buralarda onu:)İyi iyi orada otursun yaza kadar yalnız yalnız:)))Çokta şımartmayın uslu dursun:)))Çünkü ben şu aralar gelemem bloğa su vermeye gelen adam bu kadar soğuk kaparsa ortama gelmeye kalkan gelmeden yolda buzdan adama döner vallahi:)))ÖPTÜM:)))

  ReplyDelete
 12. Sen uzulme, havalar bile isindi sirf bu sebepten. Bu oglen 5 derece olacak, arti 5 inananis gelmiyor insanin. Yalniz karisiklik olmasin bu bizim evin peter pan'i , senin peter pan'i baska yerde aramamiz lazim. :))

  ReplyDelete
 13. Serra E sıcak kanlı insan gelmeye karar verdi hava bile düzeldi yani bak:))))Öte yandan da hay allah yorgun argın Kanada kazan ben kepçe Peter Pan mı arayacağım :))))Ben siz bir tane benim için konserve etmişsiniz sandımdı:)))neyse orda bir yanlış anlama olmuş :)Sizin evin Peter Panına selam ozaman dünden kalan:))))

  ReplyDelete