My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Wednesday, November 30, 2005

Değişik bulacağınızı düşündüğüm mini kilim çalışmam:)))

Arkadaşlar bugün sizlerle mini kilim çalışmamı paylaşmak istedim.Umarım seversiniz.Yukarıda
gördüğünüz bu çalışmanın en önemli parçalarından aşağıdaki kasnağa yerleştirdiğimiz halkaları
(loop) çekmeye yarayan tığ(hook).Tercihan sağ taraftaki ucu kullanıyorum.

Bu ise mini kilimin olmazsa olmazı kasnağı.Hazırlanan halkalar kasnağın çıkıntılarına(peg) geçiriliyor. Sadece karşılıklı bir taraf dolduruluyor.Sonrasında tığ yardımıyla diğer bir halka alınarak kasnağa geçirilmiş halkaların arasından bir alttan bir üstten yürütülerek karşı tarafa geçirilip oradaki çıkntıya yerleştiriliyor.Tüm çıkıntılar doldurulduktan sonra kasnaktan çıkarılmadan dikilip kasnaktan çıkarılıyor.

Bu yaptığım parçalardan biri.Burada çoraptan halkalar kullandım.Tercihan halkaları tümden kesmeliyizki tığla yürütmek kolay ve pratik olsun.
Bunlar ise biraz zor oldular çünkü burada alt yani baz halkaları iplikten yaptım.İplikler halka şeklinde hazırlanamayacakları için kasnağa ayarlayıp karşı tarafta bağlayarak halkalar oluşturdum.Sonra tığla karşıya geçecek halkaları ise çoraptan seçtim.Çorap elastiki iplik olmadığı için ortaya böyle bir dikdörtgen parça çıktı.Yani çorap ipliği büzdü bir şekilde:))) Bilmeden bir model üretmiş oldum.Aferins bana:))))
P.S:İplikleri bağladığım düğümler karşı tarafta görünüyor.
Bu da aynı şekilde iplikten yaptığım bir çalışma .Bu şekilde parçalar yapılarak tek yada birleştirilerek bir yerlerde kullanılabilir.Ben bilgisayar masası üstünde çay bardağı altlığı olarak kullanıyorum bir tanesini.
P.S:If you have more further questions please leave a comment for an immediate understanding.Thanx:)))))

17 comments:

 1. Evet haklısın değişik. Ellerine sağlık. Ben de halı dokuyorum sayılır! keşke minik olsa seninkiler gibi! Ne zaman biter.... bilemeyeceğim...

  ReplyDelete
 2. Anonymous15:06

  Çokk güzel ben görmüştüm bunları hatırladım:))))Sanki masa örtüsümü yapmıştın???DEMET.

  ReplyDelete
 3. yorumu biraktigimiz dakika kendiligimizden anlayacak miyiz yoksa sen isik hiziyla cevap vericen de mi anlayacagiz, gene kafam karsiti benim Candan. :))

  ReplyDelete
 4. Sevgili Candan,
  Alet işler, el övünür diye boşa dememişler. Senin bıdıklar çok marifetliymişler. Sen de...
  Daha büyük boyda yapabiliyorlar mı?
  Ellerine sağlık,
  Sevgiyle kal.

  ReplyDelete
 5. Soruyorum soruyu, bu parcalar birlestirilebiliyor mu? Yapmasi zor mu? Soru burada immediate understanding nerede? :))

  ReplyDelete
 6. Anonymous07:42

  Çokkk beğendim kırmızılar çok sevimli olmuşlar bilmeden icat yapmışsın:)))Tığın bir ucu karşıya tutturulup mu çekiliyor.SİP SİP

  ReplyDelete
 7. ÇOK DEĞİŞİK BİR ÇALIŞMA.HAİKASIN.
  BÖYLE MALZEMELERİ BULMAK LAZIM BİR YERLERDEN..

  ReplyDelete
 8. Tuhfe çok teşekkürler.
  Demet o gördüğün masa örtüsü olmaya adaydı ama yarı yolda kaldı yeşilimi diyorsun dur (durdun mu )yayınlayayım onu:)))
  Sennur sadece kasnak büyüklüğünde olabiliyorlar yani resimlerde gördüğünüz büyüklük yaklaşık (bir dakika ölçüp geleyim:)))).Geldiiimmm.Kasnak 20cmlik kare o zaman çıkan parçalar 20 cmlik kare oluyorlar .Ama kırmızılar kullanılan malzeme yüzünde 10cm e düştü.Sevgiler.Beğeninize sevindim.
  Serrrraaaa:)))) immediate understanding rötar yaptı ama yaoması çok kolay parçalar yanayana koyulup dikilebiliyor tığla eklense daha hoş olur ben bilmediğim için dikiyorum rastgele .Bu soru kolay oldu başka soru alayımmmm:)))))
  Hayır Sip sip tığ bir yere tutturulmuyor herhalde kavramak için filan düşünülmüş aslına bakarsan halkayı karşıya çekerken biraz havada bile tutman lazım rahatça karşıya geçmen için:)))

  ReplyDelete
 9. Teşekkürler Nagihancım sende harikasın:)))

  ReplyDelete
 10. Candan bu tezgahları nereden temin ediyorsun.Bir de Sen nerede yaşıyorsun merak ettim.Kilim çok cici olmuş ellerine sağlık.

  ReplyDelete
 11. Sevgili Akçahan Dünyadayım:))))))Bu kasnak Amerikadan adı weaving loom.Cici olmuşlar değilmi:)))Aslında bunlar orijinal iplikleri bittikten sonra benim hayal gücümü kullanarak ortaya çıkardıklarım .Kendisinin iplikleri çok daha neşeli idi bir yerlere koymuşum bulayım yayınlayayım.O:K:))))Sevgiler

  ReplyDelete
 12. Çok beğendim Candan; Bu basit bir dokuma tezgahı, özgün şeyler çıkartılabilir. Parçalar küçük olsa da değişik tekniklerle (kenarına tığ oyası yapılarak,hazır kumaşlarla kırkyama gibi birleştirme vs)büyültülebilir. Teşekkürler farklı bir şey paylaştın bizimle ve oldukça ilginç. Patik kitini de mi yurtdışından getirttin. Ellerine sağlık. Sevgiler

  ReplyDelete
 13. Mini kilimini burdan daha net görebildim candancım, gerçekten de çok şirinler. Ama bence bunları birleştirip büyük bir kilim elde et ve odana ser ki yaptıklarının anlamı olsun :)) Ellerine sağlık...

  ReplyDelete
 14. Sevgili Candan,
  Bu minik parçalar kontras renklerle, birbirine eklenip, çok hoş kilim ve paspaslar olur. Net ten en kısa zamanda alacağım.
  Sevgiyle kal.

  ReplyDelete
 15. MUNEV20:03

  SEVGİLİ CANDAN DEGİSİK İSLER SERGİLİYORSUN.SENNUR HANIMIN FİKRİ COK GÜZEL..TESEKKÜRLER.ELİNE SAGLİK SEVGİLER...

  ReplyDelete
 16. NEREDEN BULUYORSUN BU APARATLARI SEVGİLİ CANDAN! ANLADIĞIM KADARIYLA TAM SENLİK BUNLAR; NE ATRAKSİYONLAR YAPARSIN SEN BUNLARLA BİLİYORMUSUN?BEN EMİNİM!
  BUNLAR BÖYLE BILAŞIK BEZİ GİBİ KALMAYACAK DİMİ? BİRLEŞTİRİP BİŞEYLERE DÖNÜŞECEK DİMİ CANIM BENİM?

  ReplyDelete
 17. Candan01:20

  Sevgili Nazlıca yeşekkürler sizinde deiğiniz gibi bu bir basit dokuma tezgahı zaten orijinal adıda weaving loom.Yani dokuma tezgahı tabi minisi oluyor gekecek hafta iöinde bundan yaptığım değişik bir örneği sizlerle paylaşacağım .Bunun kiti içindeki orijinal ipliklerle yaptığım parçalarıda ayrıca yayınlayacağım
  Burcucum teşekkürler iyi fikir yapılabilir gerçekten .Demetin dediği gibi bir parça yapmıştım o bitirilebilir.
  Sennur bu da diğer bir fikir ben hep değişik renkler yapmıştım bunuda deneyeceğim ama hafta içinde yapmış olduğum parçada kullandığım materyali görünce vay be diyeceksiniz bence hoş ve değişik oldu.
  Teşekkürler münevver teyze beğeninize.
  Şükrancığım vallahi hafta içi yayaınlayacağım gerçekten atraksiyon oldu hoş daha önce yapmıştım ama sizlerle paylaşmamıştım onu yayınladıktan sonra sizlerden de hayal gücü isteyeceğim bakalım ne materyaller kullanılır diye.Beğendiğine sevindim.
  NOT :Bu kit Amerikadan(WEAVING LOOM).Orijinal iplikleri ile birlikte geldi tabi onlar tükenince ben başka şeyelr kullandım onların yerine geçecek.

  ReplyDelete