My photo
Well-mannered attitude and social minded outlook :))I normally be reluctant to make a stand with an outlandish idea or draw attention with an unusual outfit or hair style. 21 yesterday,21 today,21 tomorrow :)) If I am in danger of lives' weight and self- image issues .I respond these negative urges in a completely different way crushing them:))

Thursday, November 24, 2005

Patik matik:))Çetik metik:)),Slipper milipır:))

Arkadaşlar bu yün yada ipliği kasnaklara taktıktan sonra yünleri ,çekmeye bir şekilde örmeyi
sağlayan tığ(hook).Bu ise düz parçalar yapabildiğimiz aparat aynı zamanda yandaki minik çıkıntı ise örgüye başlarken kullanılan ipi sabitlenmek için bağladığımız yer.Tüm diğer kasnaklarda var.Bir çeşit başlangıç yeri oluyor dönerek gittiğimiz için.İp değişik bir ilmekle gördüğünüz çıkıntılara sarılıyor ve iç taraftan ürüyor .
Derya Hanımın programında görmüş olduğumuz makara işinin yuvarlatılmışı ve dikdörtgen hale çevrilmişi.Makara işinde dört yada sekiz çivi vardı.Bu onun fazlalaştırılmışı ve biraz daha büyütülmüşü.

Bunlarda çeşitli ebatlarda parçalar yapabileceğiniz yuvarlak kasnaklar.Ortadaki mavi kasnak ile patik oluşuyor.Bu kasnaklarla atkı matkı,patik matik ,kazak mazak,bere mere yapılabiliyor.
EEEEE bu da patik :)Kullanılan örnek biraz profesyonel .Ama yapılamaz değil.Başlangıç burun kısmından ,sonradan büzdürülüp kapatılıyor.Kullanım kılavuzunda kesimler ayrıca gösterilmiş .Başladım ama biraz komplike geldiği için ben bitmişini www.fun2do.co.uk den sizler için yayınladım.Ama bende yaparım aynısını bekleyin görün.)))))

32 comments:

 1. Anonymous10:31

  Çok değişik bir sistemle ortaya çıkmış harika bir iş.Paylaştığın için sağol.)))PİNO.
  Benim doğum günüm 21 ocak aklında olsun hangi taş uğurlu taşım:)))

  ReplyDelete
 2. Anonymous13:09

  Çokkkk güzelll:)))Düz örgü gibi .Ponponda harika.Doğum günüm 26 aralık.Demet

  ReplyDelete
 3. Ben programi seyretmedigim icin herhalde, nasil yapildigini anlamadim ama ponponlariyla cok sirin olmus. Gule gule kullan. Nerden buldun bu aletleri de yaptin hemen?

  ReplyDelete
 4. Ben buralarda pek gormedim bu "patikmatik" lerden ama bundan sonra gozum uzerlerinde olacak, izlerini surecegim!

  ReplyDelete
 5. Çooook süper :)

  ReplyDelete
 6. munev21:45

  ellerine saglik sevgili Candan cok güzsel ve degisik bir örnek ve tarz ilkkez görüyorum.o programi bende kacirdim demekki.tesekkürler gösterdigin icin.sevgiyle kal.

  ReplyDelete
 7. Ben hiç görmedim ve duymadım böyle birşey. Nereden aldın? Pratik birşey mi? Ne güzel olmuş patik :)
  Sevgiler,

  ReplyDelete
 8. wendycim,sende ne marifetler varmış :)
  patikler çokkkkk şirin..bunu her rengini yapıp hediye etmek gerek :)
  ellerine sağlık..

  love&kisses

  ReplyDelete
 9. Sevgili Candan,
  Bugün, blogları gezemediğim için senin şirineleri göremedim. Çok güzel, aparatta pratik. Eskiden, anneanem ahşap makaralara çivi çakarak buna benzer aletlerle örgü örerdi.
  Sevgiyle kal.

  ReplyDelete
 10. Pino ve Demet patiği beğendiğinize sevindim de doğum gününüz yerine burcunuzu yazarmısınız beni burcunuzu aramakla uğraştırmayın:))))

  ReplyDelete
 11. Serra bu kasanakları geçen sene bir hobi sitesinde gördüm ve yurtdışına giden bir yakında getirdi .Aslında sistem çok kolay.Gördüğün çivi gibi şeylere(peg)yün özel bir düğümle geçirilip tığıyla la çıkarılıyor döne döne gidiyor.Kitabı var ama ben pek bağlı kalmadım .Yapamadığım yerleri uydurdum ama yine değişik bir şey çıktı bağlantılar zor.

  ReplyDelete
 12. Tuhfe yalnız patik yapılmıyor patik ilk başlama için zor atkı ilk başlamak için ideal çünkü aşağıya doğru düz gidiyor.
  Burcucum teşekkürler beğendiğine.
  Münevver teyze makara işini biliyorsanız bunu rahat yaparsınız .Ben makara işini derya haımın programında gördüm sonra bir bilen aradım ve buldum:))) ve öğrendim .iŞte bu onun aynısı büyütülmüşü.Çeşitli ebatlarda.Programda gördüğümüz makarada zaten iki ebattı bir 4lü 1de sekizli.Çiviler ne kadar artıyor örülen parça o kadar büyüyor ve genişliyor.Sevgiler.

  ReplyDelete
 13. Sevgili Berrin merhaba serrayada yazdığım gibi kasnaklar yurtdışından aslında pratik bir şey fakat makara işini bilmen lazım.Yünleri çivi gibi şeylere geçirdikten sonra teker teker tığla çıkarıyorsun o bakımdan biraz sabır işi ama zevkli ayrıca hiç atlamaman vede kaçırmaman lazım çünkü aynı örgüde olduğu gibi kaçıyor sonra tekrar sökmen lazım.Sevgiler.

  ReplyDelete
 14. Burcucum teşekkürler beğendiğin için aslında pek marifet değil bu kasnaklar olmasa pek yapamazdım.Bunlar çok hoşuma gitmişti.Eee makara işinide öğrendim o sıralar tesadüf işte böyle bir alet rastladı.Hakikaten hediye fena fikir değil ama tembelim ben be Burcucum biliyorsun:)))))
  Sennur bu anneannenizin işinin büyütülmüşü aynı sistem hiç farksız.makara işi kapalı şekilde giderken bu açık.arada dönüşler olduğu için.birleştirme olmayacaksa mesela atkı gibi geri dönülüyor aynı sıradan.Umarım burayada gelir,gelir gelir:))) Sevgiler.

  ReplyDelete
 15. Arkadaşlar bu kasnak işini beğendiniz gelecek hafta daha değişik bir kasnak işi paylaşacağım kaçırmayın o bundan daha da güzel:))))Daha işlevsel kasnak bulunmasada yaptırılabilir:))))ÇOK ÖPÜYORUM:)))

  ReplyDelete
 16. Anonymous08:26

  Vallahi bayıldım çokk güzel olmuş. Makara işini biliyorum bu çeşit çalışmak için bir tahta üzerine uygulanabilir olurmu sence. Pelin

  ReplyDelete
 17. Anonymous09:43

  Aaaaa ne kadar güzel bittim :)))banada banada:)))Doğum günüm 16 ekim,biliyorsun terazi arkadaşım benim :))))Ceren

  ReplyDelete
 18. Çok sevimli olmuş bunlar!! Yanlız Candan'cığım sayfana girdiğimde yeni yazılar eskisinin altına çıktığı için yeni birşey eklemediğini sanıp çıkıyorum sayfadan. Yazıyı publish etmeden önce alttan tarihini değiştirmeyi unutma. Böylece en yeni tarihli olan en üstte çıkar da biz de hemen okuruz:) Sevgiler.

  ReplyDelete
 19. Düzeltme: "Yalnız" olacaktı. Elim sürçmüş.

  ReplyDelete
 20. Gorunce bayildimmmmmmmm....... eline saglik becerikli olsam bende yapiyim dicemde nerde bende o yetenek eline saglik harika...

  ReplyDelete
 21. Ben kaçırmışım bu programı herhalde:(Bu aletleri ilk defa görüyorum. Paylaştığın için sağol. Bunlarla herhangibir şey ürettiniz ise lütfen bloga eklermisiniz. Çok ilginç ve pratik birşey. Çocukluğumda makara işi yapmıştım, onlara benziyor. Sevgiler.

  ReplyDelete
 22. GERÇEKTEN ÇOK DEĞİŞİK BİR ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ OLMUŞ! ELLERİNE SAĞLIK SEVGİLİ CANDAN! ÖPÜYORUM SENİ...

  ReplyDelete
 23. Pelin sanırım olur hatta dün Derya gibide bir hanım bebek süsleri yaptı yuvarlak içlerini samanla doldurdu bir şekilde sıkı hale getirdi. onun gibi bir düzenek kurulup üzerlerine geniş çivilereden batırılıp gayet güzel yapılabilir geldi bana bence denemeye değer.Tabi tahtada daha uygun bir seçenek çok daha güzel olur.tığ olyı kolay zaten makara işindede tığ kullanılıyor.
  Bakarız Cerencim:)))),hakikaten şirin olmuşlar değilmi:)))))

  ReplyDelete
 24. Burcucum beğenine sevindim,günü gününe post önerini dikkate alacağım çokkk teşekkürler ama benim blog bana bazen asi davranıyor nedense:)))))
  Sevgili Koyubeyaz neden yapamayacaksınız ki diyorum ama bende tığ işinde sıfır yetenek daha yeni zincir çekmeyi öğrendim ama bu tür işler daha çok beni çekiyor.Kasnak türü ,kanvas türü örgü
  Sevgili Nazlıca bu iş derya gibi de gösterilmedi ama makara işi gösterildi.Bundan bir patik yaptım bir de bir atkı yapıyordum yarım şu an bitirip yayınlayayım.Makara işini biliyorsanız yukarıda peline anlattığım şekilde bir kasnak yapılıp çalışılabilir zevkli olur.Bildiğiniz gibi makara işi çabuk ürüyor çünkü.
  Sevgili Şükran çokkk teşekkürler beğendiğine hakikaten ilginç çalışma.
  Herkese sevgi ve selamlarımla.

  ReplyDelete
 25. Anonymous14:06

  patik matiği nereda bulabiliriz, Aydınlatırsanız sevinirim,

  ReplyDelete
 26. Sevgili anonymous patik aparatları bildiğim kadarı ile türkiyede yok.Bunları geçen sene bir web sitesinde görüp kopyalamıştım sonra bir arkadaş ingiltereden getirdi.Oralara yolu düşen birisi size yardımcı olabilir.Sevgiler.

  ReplyDelete
 27. arzu04:11

  Wendycim bu aparatin ingilizcesi nedir acaba. bakiyim buralarda varmi!olmadi interntten alayim...patikler cok sirin buarada:)

  ReplyDelete
 28. Arzucum çok şirinler değilmi,minik şirineyede yapabilirsin çok kolay bulupta zorlanırsan sorarsın.O.K.adı knifty knitter,biraz alışkanlık gerektiriyor ama çözünce çok kolay.

  ReplyDelete
 29. çok değişik bir çalışma ellerine sağlık..

  ReplyDelete
 30. Berrincim sizi unutmuşum özür dilerim.Aslında peratik olmasına pratikte bu yuvarlaklar iile örülme sonucu tamamen düz örgü çıkıyor mavi patik biraz daha profesyonel.Nereden aldığımı yazdıma rkadaşlara sanırım.
  Teşekkürler Nagihacım beğenine sevindim.

  ReplyDelete
 31. ellerine sağlık, çok değişik , ilk defa görüyorum. harika bir şey..

  ReplyDelete
 32. Ayşencim teşekkürler ama patikteki başlangıçlar ve bitim biraz zor benimki pek bir şeye benzemediği için benzeyeceği örneği yayınladım .Ayrıca göstereceğim sonra,İlmek atılışlarını filan:)))ziyaretin için teşekkürler.

  ReplyDelete